Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rakušan řekl, že Polčáka nepodpoří v případné obhajobě mandátu europoslance

Vít Rakušan (STAN)
Vít Rakušan (STAN)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Předseda STAN Vít Rakušan dnes ve Sněmovně řekl, že bývalý místopředseda tohoto hnutí Stanislav Polčák nebude mít jeho podporu při případné obhajobě mandátu europoslance. Poukázal však také na to, že STAN sestavuje kandidátní listiny v primárních volbách a bude záležet na tom, zda Polčák důvěru dostane.

Sněmovna se dnes mimořádně sešla z podnětu opozičních SPD a ANO kvůli Polčákovu postupu v kauze Vrbětice. Polčák žádal jako advokát odměnu za právní pomoc, kterou poskytl obcím při získání zákonného odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Po zveřejnění případu se odměny vzdal a odstoupil z pozice místopředsedy STAN. Lídr SPD Tomio Okamura se Rakušana ptal mimo jiné na to, zda STAN nominuje Polčáka na kandidátku do dalších evropských voleb.

"Moji podporu při obhajobě tohoto mandátu pan europoslanec Polčák mít nebude,“ řekl Rakušan. Podotkl rovněž, že nemůže dva roky předem říci, kdo bude kam kandidovat.

Rakušan uvedl, že Polčák ve střetu zájmů podle českého ani podle evropského práva nebyl. Jeho pochybení vidí v etické rovině. Pokud jako politik prosazoval přijetí odškodňovacího zákona, neměl z toho mít v jiné roli prospěch, uvedl předseda STAN. Rakušan dále řekl, že trval na vyvození "jasné politické odpovědnosti", co se podle něho také stalo.

Témata:  Stanislav Polčák Vít Rakušan

Související

Aktuálně se děje

23. února 2025 9:39

Kateřina Pavlů debutovala. České biatlonistky obsadily dvanácté místo na MS

České biatlonistky obsadily dvanácté místo ve štafetě na mistrovství světa ve švýcarském Lenzerheide. V sestavě vedle zkušených Jessiky Jislové a Terezy Voborníkové nastoupily také dvě debutující juniorky Kateřina Pavlů a Ilona Plecháčová. Po výborném začátku se český tým pohyboval dokonce na čtvrté pozici, avšak mladé závodnice nakonec nedokázaly udržet nadějný výsledek. O vítězství Francie nebylo pochyb, od prvních metrů si štafeta této favorizované země vybudovala velký náskok a obhájila loňský titul.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

V Praze proběhla demonstrace na podporu Ukrajiny k třetímu výročí ruské invaze. (23.2.2025)

Staroměstské náměstí si připomíná výročí války: Historie se nesmí opakovat, apeloval Václav Vydra, vystoupil i Pavel

Staroměstské náměstí v Praze se v neděli zaplnilo tisíci lidmi, kteří si přišli připomenout třetí výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu. Hlavním cílem shromáždění bylo vyjádřit solidaritu s ukrajinským lidem a apelovat na pokračování podpory země, která se již tři roky brání ruské agresi. Na pódiu vystoupil i český prezident Petr Pavel, který ve svém projevu zdůraznil, že vítězství Ukrajiny je v zájmu celé Evropy.