Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rána pro téměř půl milionu kuřáků: Mentolky jsou definitivně pryč

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Lidé, kteří kouřili mentolové cigarety, si je ode dneška v Česku ani v jiném státě Evropské unie nekoupí. Oblíbené byly podle odborníků na závislosti hlavně mezi mladistvými, preferovaly je spíše ženy. Zákaz je součástí unijního omezování cigaret s příchutěmi, nadále na trhu zůstanou ochucené doutníky a doutníčky. Podle odhadů tabákových firem v Česku mentolové cigarety kouřilo až 400.000 lidí.

Zákaz prodeje mentolových cigaret může pomoci tomu, aby mladí lidé vůbec nezačali kouřit, uvedlo Centrum pro výzkum a prevenci užívání tabáku Kliniky adiktologie 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. "Mentol dělá z kouření zdánlivě příjemnější zážitek, neboť vyvolává chladivý pocit při kontaktu se sliznicemi," řekl vedoucí centra Adam Kulhánek. Díky mentolové příchuti je kouř z ochucených cigaret pro kuřáka méně dráždivý, proto ho podle Kulhánka může vdechovat do plic intenzivněji a ve větším množství.

Cigarety s mentolovou příchutí používalo osm procent dospělých kuřáků v zemích EU, vyplývá ze studie Eurobarometr z roku 2017. Podle společnosti Imperial Brands se v Česku kouřily v naprosté většině takzvané práskací cigarety, u kterých kuřák mění chuť stisknutím filtru. Čistě mentolové cigarety používalo asi 20.000 kuřáků, odhadla firma.

Z kuřáků mentolových cigaret se podle dubnového průzkumu pro společnost Philip Morris skoro polovina vrátí ke klasickým cigaretám bez příchuti, 37 procent si chtělo "mentolky" nakoupit do zásoby. O přechodu na zahřívaný tabák přemýšlelo 27 procent kuřáků mentolových cigaret. Distributor cigaret British American Tobacco upozornil, že příchuť máty zůstane u elektronických cigaret.

Cigarety s příchutěmi zmizely z obchodů v roce 2016, kdy se na krabičkách objevila také obrázková varování. Podle posledních údajů Českého statistického úřadu se předloni meziročně zvýšila spotřeba cigaret o 0,7 procenta na každého obyvatele, tedy včetně novorozeňat. Zvedla se o 14 cigaret na rok na 1992 kusů. V roce 2016, kdy se varovné obrázky povinně na krabičkách objevily, činila spotřeba 1986 kusů na obyvatele.

Témata:  kouření

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:34

Války jsou výzva, ale počasí má na svět největší dopad, varují lídři

Rok 2025 přináší podle světových lídrů zásadní výzvy, přičemž eskalující ozbrojené konflikty jsou označovány za nejurgentnější hrozbu, zatímco klimatická krize představuje dlouhodobý problém s největším dopadem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy