reklama

Počet nakažených za uplynulých sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel stoupl k dnešku na 7,6 z předchozích 7,1. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Situací se dnes navečer bude mimořádně zabývat vláda, zpřísní asi pravidla pro návrat z dovolených. Ode dneška je akceptován a uveden v praxi evropský covidový certifikát.

Počty nových případů koronaviru začaly v mezitýdenním srovnání výrazněji stoupat v tomto týdnu. V pondělí testy odhalily o třetinu víc případů než před týdnem, v úterý pak téměř o polovinu, stejně jako ve středu.

Od loňského začátku epidemie se koronavirus potvrdil u 1,667.435 lidí, přes 98 procent z nich se vyléčilo a 30.304 s potvrzeným onemocněním covid-19 zemřelo. V nemocnicích je nyní s covidem 59 lidí, zhruba o dvacítku méně než před týdnem. Ve vážném stavu bylo ve středu 11 pacientů, stejně jako před týdnem.

Z hlediska takzvaného incidenčního čísla, tedy počtu potvrzených případů nákazy v přepočtu na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, je na tom už několik dní nejhůře Praha. K dnešku tam incidenční číslo stouplo na 25 nakažených na 100.000 obyvatel z předchozích 21. Ve všech ostatních krajích je incidenční číslo nižší než deset. Za středu přibylo v Praze podle dat ministerstva zdravotnictví 69 potvrzených případů, tedy necelá polovina z celkového denního nárůstu.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek ve středu řekl, že koronavirus se v Česku nyní šíří zejména v Praze mezi mladými lidmi od 16 do 29 let. Praha je podle něj jako minulé léto předskokanem dalších změn. Šíření mezi mladými lidmi má podle Duška vztah k jejich životními stylu a zdůvodňuje ho i malou proočkovaností.

Od začátku vakcinace v prosinci podali zdravotníci v Česku 8,237.527 dávek očkovací látky. Ukončené očkování má téměř 3,28 milionu lidí. Ve středu zdravotníci očkovali 112.244 lidí, zhruba o tisícovku méně než před týdnem. Ode dneška se k očkování proti covidu mohou registrovat i děti ve věku 12 až 15 let.

Kvůli vývoji epidemie covidu-19 se dnes mimořádně sejde vláda. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) bude navrhovat, aby lidé očkovaní jen jednou dávkou vakcíny museli k prokázání bezinfekčnosti předložit negativní test. Zaměstnavatelé by mohli dostat povinnost test po zaměstnancích vyžadovat při návratu z dovolené.

Ode dneška vstoupil v platnost takzvaný evropský covidový pas, který má usnadnit cestování v unijních zemích. Lidé se jimi budou prokazovat, že jsou očkovaní nebo mají negativní test na koronavirus. Povinně ho musí akceptovat všechny státy sedmadvacítky, budou však moci stanovit pro jejich majitele omezení například v podobě karantény v případě, že počet nakažených začne opět stoupat.

reklama