reklama

Do nemocnosti započítává SZÚ více nemocí včetně chřipky a nového typu koronaviru SARS-CoV-2. I jeho případů podle dat ministerstva zdravotnictví za týden ubylo. "Nemocnost však stále zůstává na relativně vysokých hodnotách a svědčí o tom, že chřipková epidemie v ČR odeznívá velmi pomalu. Uvědomme si, že začala už loni zhruba v polovině prosince," uvedl vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl.

Po více než měsíci podle něj stále počty nemocných oscilují těsně pod hranicí pro vyhlášení epidemie v celé ČR a kolem ní i v jednotlivých krajích. "Tato hranice je 1600 až 1800 případů na 100 000 obyvatel," dodal. Epidemii v ČR vyhlašuje či ukončuje hlavní hygienik jako zástupce ministerstva zdravotnictví.

Zhruba o čtvrtinu ubylo mezi případy respiračních infekcí chřipky, méně nemocných je hlavně ve věkové skupině 25 až 64 let. V aktuální sezoně do 21. ledna lékaři nahlásili 227 závažných případů chřipky, které si vyžádaly hospitalizaci, z nich 74 skončilo úmrtím pacienta.

"V následujících dnech by čísla nemocných jak chřipkou, tak dalšími respiračními infekcemi mohla dále klesat. Pomoci může i chladnější počasí, protože zejména nechřipkovým respiračním virům nízké teploty méně vyhovují pro šíření," doplnil SZÚ.