Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Respiračních infekcí v ČR dál ubývá, počet osciluje kolem hranice epidemie

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Případů akutních infekcí dýchacích cest v ČR dál ubývá, za týden o 12 procent na 1417 nemocných na 100.000 obyvatel. Nemocnost klesá ve všech věkových skupinách a ve všech krajích, nejvyšší zůstává v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Odborníci očekávají další pokles nemocnosti, pomoci by mohlo i počasí.

Do nemocnosti započítává SZÚ více nemocí včetně chřipky a nového typu koronaviru SARS-CoV-2. I jeho případů podle dat ministerstva zdravotnictví za týden ubylo. "Nemocnost však stále zůstává na relativně vysokých hodnotách a svědčí o tom, že chřipková epidemie v ČR odeznívá velmi pomalu. Uvědomme si, že začala už loni zhruba v polovině prosince," uvedl vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl.

Po více než měsíci podle něj stále počty nemocných oscilují těsně pod hranicí pro vyhlášení epidemie v celé ČR a kolem ní i v jednotlivých krajích. "Tato hranice je 1600 až 1800 případů na 100 000 obyvatel," dodal. Epidemii v ČR vyhlašuje či ukončuje hlavní hygienik jako zástupce ministerstva zdravotnictví.

Zhruba o čtvrtinu ubylo mezi případy respiračních infekcí chřipky, méně nemocných je hlavně ve věkové skupině 25 až 64 let. V aktuální sezoně do 21. ledna lékaři nahlásili 227 závažných případů chřipky, které si vyžádaly hospitalizaci, z nich 74 skončilo úmrtím pacienta.

"V následujících dnech by čísla nemocných jak chřipkou, tak dalšími respiračními infekcemi mohla dále klesat. Pomoci může i chladnější počasí, protože zejména nechřipkovým respiračním virům nízké teploty méně vyhovují pro šíření," doplnil SZÚ.

Témata:  nemoci chřipka koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:34

Války jsou výzva, ale počasí má na svět největší dopad, varují lídři

Rok 2025 přináší podle světových lídrů zásadní výzvy, přičemž eskalující ozbrojené konflikty jsou označovány za nejurgentnější hrozbu, zatímco klimatická krize představuje dlouhodobý problém s největším dopadem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy