"Jsme svědky toho, že vláda nedokáže zkrotit inflaci. Je potřeba začít řešit i mladé rodiny s dětmi," zdůraznil Juchelka. Ceny podle něho rostou u všech komodit potřebných pro běžný život rodin.

Předloha ANO předpokládá zvýšení celkové částky rodičovského příspěvku z nynějších 300.000 korun na 400.000 korun. Zavedla by také jeho valorizaci o inflaci vždy v lednu, případně v jiném termínu, pokud by míra růstu cen přesáhla pět procent. Koaliční vláda Petra Fialy (ODS) návrh už dříve odmítla kvůli zásadním rozpočtovým dopadům. Juchelka je odhadl na deset miliard korun.

Rodičovský příspěvek je možné vybrat do potomkových čtyř let. Loni stát vyplatil rodičům malých dětí přes 35,4 miliardy korun.

Poslanci ANO a také SPD neprosadili v minulých měsících ve Sněmovně své představy o růstu rodičovské prostřednictvím pozměňovacích návrhů k jiným předlohám. Hnutí SPD původně chtělo růst příspěvku na 360.000 korun. Naposledy neuspělo předminulý týden s návrhem na jeho zvýšení na 380.000 korun vládní novelou, kterou stoupnou od ledna přídavky na děti. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) následně uvedl, že chce jednat o zvýšení rodičovské ve vládní koalici příští rok. Navrhl by je podle vývoje rozpočtu.

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura (SPD) dnes řekl, že se kabinet odmítá sociálními záležitostmi zabývat. "Miliony lidí jste uvedli do obrovských problémů," prohlásil. Vládní koalice podle Okamury se staví k opozičním návrhům záporně a sama nenavrhuje nic.

Opozice chce na dnešní schůzi debatovat o stavu úřadů práce, v nichž podle Juchelky chybí zhruba 400 pracovníků. "Agenda na úřadech práce je tak velká, že se nelze divit tomu, že úřady začínají kolabovat," uvedl.

Juchelka se ale také postavil proti plánovanému zvýšení maximální hodinové ceny za terénní sociální služby ze 135 až 155 korun, což je dalším z navrhovaných bodů programu. Podle něho by byl růst částky možný jen za podmínky zvýšení příspěvků na péči, které dostávají lidé se zdravotním postižením.