reklama

Klaus byl kritizován, že 28. října přišel uctít památku státního svátku bez roušky a mluvil bez ní s lidmi, kteří spadají do rizikové skupiny obyvatel. Bývalý prezident si nemyslí, že by to byla chyba. "Já to dělám programově a záměrně, a když člověk něco dělá programově, tak za A to nepovažuje za chybu a za druhé považoval bych za nedůstojné, kdybych dělal, to co dělá řada našich politiků, že se začne omlouvat," řekl. K omluvě nevidí důvod. "Mám svou představu o významu roušek, ne že bych si ji já sám vymyslel, přeci medicínská profese má mezi sebou vášnivé bojovníky za roušky a stejně vášnivé odpůrce roušky," dodal.

Klaus si myslí, že takzvané rouškaře je možné definovat pomocí "celé řady dalších významných charakteristik" podle "soubojů" v dalších oblastech. "Rouškaři jsou samozřejmě lidi, kteří jsou vítači migrantů, rouškaři jsou lidi, kteří si přejí posilu Evropské unie a rychlé přijetí eura, já bych viděl řadu takových doplňujících charakteristik," řekl. "Rouškaření" podle něj něco říká o sebevědomí člověka, jeho politickém světonázoru či o hodnocení světa.

Své názory chce představit v pokračování jarní knihy Karanténa. "Protože myslím, že druhý lockdown, druhé umrtvení života v naší zemi vyžaduje druhou knížku od nás na toto téma se zásadním, širokým názorem o těchto věcech," poznamenal.

Podotkl, že názor jeho a jeho spolupracovníků odráží název vydaného článku Covid-19: Pouhá nemoc, nebo instrument k přeměně společnosti a světa. "Myslím, že je naprosto zjevné, že my říkáme, že je to víc než pouhá nemoc a zneužití této nemoci a opatření, která státy zavádějí, je nástroj k přeměně světa tak, jak ho známe," řekl k chystané knize.

Kritizovat také chce tzv. číslo R, které ukazuje rychlost šíření viru v populaci. Zdůraznil, že hodnota tohoto čísla není bezprostředně měřitelná. "Je to velký matematický model založený na hromadě předpokladů a založený na celé řadě neměřitelných a nekvantifikovatelných údajů, a který je velmi, velmi sporný," uvedl.

Podle Klause by se Česko při hledání cesty boje s epidemií nemělo inspirovat u jiných států, ale na základě studování "tisíce článků, textů, studií a analýz" by si lidé měli vytvořit svůj názor.

Při přijímání opatření státu podle něj platí pravidlo tzv. trade-off, tedy "něco za něco". "Existuje dilematické rozhodování mezi dvěma nebo eventuálně více konkurenčními cíli," podotkl. Za konkurenční cíle považuje minimalizaci ztrát lidských životů a minimalizaci rozvrácení společnosti, ekonomiky, státních financí či školství. Na pomyslné křivce by se posunul "o kousek jinam", než jsou současná vládní opatření.

Klaus zkritizoval deficit navrhovaného státního rozpočtu. Deficitní financování označil za "zhoubu lidstva". Řekl, že on jako ministr financí a předseda vlády žil v kategoriích stamilionů korun. "Dnešní vlády žijí ne v kategoriích miliard, ale žijí v kategoriích stovek miliard. To je pro mě konec světa, a to já nemohu přijmout ani vteřinku," zdůraznil. Za podstatu seriózní přípravy rozpočtu považuje škrty, ke kterým se současná vláda nedobrala. Zároveň zkritizoval ministryni sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD), kterou označil kvůli jejím návrhům, například na zvýšení minimální mzdy či zvýšení důchodů, za antiškrtovou bojovnici a skutečnou zhoubu lidstva.

Úvahy o mé kandidatuře nejsou na pořadu dne

O sněmovních volbách, jejichž řádný termín připadá na příští podzim, Klaus řekl, že marně hledá politickou stranu, které by mohl dát svůj hlas. "Fandím samozřejmě Trikolóře svého syna, ale jinak nevím, jestli ta se do toho Parlamentu dostane, nicméně aspoň budu mít koho volit," poznamenal.

Dodal, že si nedovede představit, že by měl volit "ty jiné vyčpělé, prázdné, nevýrazné, ideově neukotvené politické strany". "Možná, že něco je větší a něco menší zlo. Já si myslím, že třeba Piráti jsou větší zlo než někdo jiný, to ano," podotkl. Netrápí se, zda vyhraje STAN či TOP 09. "Oboje jsou čirým zoufalstvím," poznamenal.

Plánovaná společná kandidatura některým opozičním stranám podle Klause může pomoct k tomu, aby se do Sněmovny dostaly. V souvislosti s vytvářením "slepencových koalic", které vznikaly dle bývalého prezidenta při letošních krajských volbách, uvedl rovnici, kterou kdysi četl. "Ta rovnice říká: nula plus nula plus nula plus nula rovná se nula. Já si myslím, že tím jistý výrok dávám," řekl k plánům opozičních sněmovních stran.

Práci prezidenta Miloše Zemana na Pražském hradě hodnotit nechtěl. "Jako exprezident nemám zrovna velkou ambici se vyjadřovat ke svému nástupci, fakt to není na místě, nejsem nezávislý novinář, který by měl takto komentovat prezidentský úřad," uvedl.

Komentovat nechtěl ani případné uchazeče o post prezidenta po vypršení mandátu Zemanovi. Odmítl i svou kandidaturu. "Já tisíckrát opakuji, že to pro mě dneska není na pořadu dne, a navíc mi není jednadvacet a navíc za tři roky nevím kolik mně bude, to budu už výrazně starší než třeba dnešní Biden, takže úvahy o tom, abych si četl o sobě, že už ten kandidát na prezidenta je úplně dementní a plete si toho s tím, to bych nechtěl zažívat," řekl.