reklama

Veřejnost bude mít možnost se s Karlem Gottem rozloučit v pátek 11. října od 08:00 do 22:00 v Paláci Žofín na Slovanském ostrově v Praze. Sobotní zádušní mše se bude konat od 11:00, bude ovšem jen pro pozvané hosty. Na tento den je také vyhlášen státní smutek.

Už teď ale panují z loučení s Gottem obavy. Palác Žofín totiž může pojmout jen asi 50 tisíc fanoušků. Hrozí tak, že se nedostane na všechny zájemce. Premiér Andrej Babiš dnes účast odhadl na 300 tisíc lidí. Vyzval proto Gottovy příznivce, aby jeho památku uctili pokud možno jinou formou. 

Další problémy může v pátek způsobit česká větev hnutí Extinction Rebellion (v překladu Vzpoura proti vyhynutí), která chce upozornit na problémy s klimatem a vymíráním druhů. Ta na pátek chystá protestní akci, v rámci které chce mimo jiné zablokovat silnice.

„Potřebujeme vás všechny teď. Mezinárodní rebelie začíná 7. října. Chceme-li změnit všechno, potřebujeme všechny,“ burcuje skupina na facebooku. Akce s označením „Národní rebelie“ se má se konat 10. až 12. října převážně v Praze.

Aktivisté podle itineráře budou protestovat například na Náměstí republiky, sídlem ČT na Kavčích horách i sídlem ČEZu, Protest má pokračovat i na Staroměstském náměstí a vyvrcholí v sobotu 12. října „Velkou rebelií za život“ na Václavském náměstí. Kromě protestů chystají aktivisté  pátečních ranních hodinách mezi osmou a devátou a večer mezi pátou a šestou na několik minut blokovat silnice.

„Nemáme na výběr. Buď vyhynutí, nebo rebelie. Ráno a večer na několika místech Prahy zastavíme provoz miniblokádami (jen na sedm minut), abychom šířili poselství, že je potřeba vyjet ze zajetých kolejí. Nechceme obyčejným lidem zbytečně narušovat životy, ale už více než třicet let nikdo neposlouchá, co říkají světoví vědci a klimatická hnutí. Musíme se svým poselstvím vyjít do ulic. Požární poplach sice není nic příjemného, ale pořád lepší než spát v hořícím domě. Volte rebelii. Volte život,“ uvádí hnutí Extinction Rebellion.

Kritický je vůči akci Pražský hrad. „‪Nebezpeční extremisté z Rebelie proti vyhynutí chystají na tuto sobotu první blokádu v Praze.‬ Je doslova nechutné, pokud se v den státního smutku bude konat tato přehlídka nehumánní a nenávistné ideologie,“ uvedl na sociálních sítích mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Tím ale neskončil. „‪Někteří se podivují, že extremisty z Extincion Rebellion finančně podporují i bohatci.‬ Není to překvapivé. Klimatismus znamená konec svobody a demokracie, uvržení člověka do novodobého otroctví. Výhodné pro ideologické fanatiky i nadnárodní kapitál,“ dodal naštvaný Ovčáček.

reklama