Za celý letošní rok pražské letiště očekává 10,7 milionu cestujících, tedy o dva miliony více, než původně plánovalo. Důvodem bylo rychlé zrušení koronavirových opatření, což mělo větší pozitivní dopad než důsledky konfliktu na Ukrajině.

Podle předsedy představenstva Letiště Praha Jiřího Pose bude podnik letos v zisku, provozní zisk by se měl pohybovat okolo dvou miliard korun. "V příštím roce očekáváme 12,7 milionu přepravených cestujících," uvedl Pos. Podnik podle něho očekává lepší první čtvrtletí, které nebude utlumeno epidemickými restrikcemi. U dovolenkového provozu je kvůli ekonomické situaci spíše konzervativní, řekl.

V letošním roce skončí v černých číslech i Řízení letového provozu. Podle generálního ředitele Jana Klase podnik po přijetí řady úsporných opatření v minulých dvou letech čeká příští rok zejména stabilizace nového systému řízení provozu. "Čekáme mírné zvýšení provozu v přeletech i na letištích," dodal Klas.

Ministerstvo dopravy podle Kupky jedná s několika dopravci o jejich návratu nebo navýšení provozu do Prahy. Mimo jiné vyjednává se společnostmi z Kataru, Kanady a vrátit by se mohl v průběhu letní sezony Korean Air.

V příštím roce plánuje ministerstvo posun v přípravě paralelní vzletové a přistávací dráhy v Praze, kde očekává vydání nepravomocného rozhodnutí, a zahájení prací na železničním spojení letiště s centrem Prahy. Posilovat chce aktivity i na regionálních letištích, například v Českých Budějovicích. Rozvíjet hodlá také činnosti na Czech Aviation Training Centre, které bylo původně nabízeno k prodeji, ale nenašel se zájemce za očekávanou cenu.

Letoví dispečeři i Úřad pro civilní letectví (ÚCL) se musí vyrovnat s velkým nárůstem provozu bezpilotních letounů. V současnosti je podle ředitele ÚCL Davida Jágra v tuzemsku přes 40.000 dronů.