Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rychlík stihl zastavit před srážkou v Pardubicích. Strojvedoucí si uvědomil omyl

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Fotogalerie +4
Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024.
Foto: HZS Pardubice

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

"Ten, kdo udělal chybu, tak o tom ví, kdežto ten druhý musí vyhodnotit, že se děje něco nestandardního z toho, co vidí před sebou. Přece jen byla noc, a poznat, že vlak jede ne vedle vás, ale proti vám, je o dost složitější, než když vás výhybka hodí na jinou kolej a vy to cítíte," řekl generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera pro ČTK. 

Podle dosavadních zjištění bylo strojvedoucímu rychlíku dopravce Regiojet ve stanici signalizováno, že další návěstidlo bude zakazovat jízdu. "S touto informací se rozjel, zvyšoval rychlost, minul návěstidlo zakazující jeho další jízdu a následně došlo ke srážce," popsal Kučera. Ani jeden ze strojvedoucích nepřekročil povolenou dobu jízdy, oba byli dostatečně odpočatí. 

K tragické srážce rychlíku společnosti RegioJet a nákladního vlaku ČD Cargo došlo minulý týden ve středu kolem 23. hodiny u stanice Pardubice - centrum. V úterý se podařilo dokončit odklízení trosek. Běžný provoz na klíčové trati české železniční sítě byl obnoven už v pátek. 

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) už den po nehodě informoval o zjištění inspekce, podle kterého projel expresní osobní vlak návěstidlo v poloze zakazující jízdu. "Zda se jednalo o technickou závadu, o lidskou chybu či o kombinaci obou faktorů, je předmětem podrobného šetření a konkrétní závěry není možné předjímat," napsal tehdy na sociální síti. 

Policie po ukončení ohledání místa mimořádné události kriminalisty a techniky informovala o zahájení úkonů trestního řízení pro podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Výše materiálních škod byla podle Kupky vyčíslena na 110 milionů korun. 

Mezi čtyřmi oběťmi středečního vlakového neštěstí v Pardubicích jsou dvě slovenské občanky, potvrdilo ve čtvrtek slovenské ministerstvo zahraničí. I dalšími dvěma oběťmi byly ženy, šlo o Ukrajinky. Přes dvacet lidí utrpělo zranění. 

Témata:  nehody vlaků vlaky Pardubice

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 13:13

Deštivé počasí má pokračovat. V části ČR bude vydatně pršet

Nová varování před extrémními projevy počasí v Česku vydal v sobotu hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části území varuje před vydatnými dešťovými srážkami, které mohou zvednout hladiny vodních toků. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy