reklama

O podobě daně jednali v úterý večer lídři koaličních stran ve formátu K15, tedy předsedů a dvou dalších zástupců. Shodu ale nalezli pouze na stažení návrhu předsedy klubu ODS Marka Bendy na snížení sazby daně z hazardu u loterií z nynějších 35 procent na 23 procent. Další jednání k podrobnostem mimořádné daně mají v plánu ráno před pátečním jednáním Sněmovny.

Schillerová označila počínání vlády za chaos v přímém přenosu. Totéž očekává i na pátečním zasedání poslanců. "Vláda neumí jednat koncepčně, neumí spolu mluvit, jsou neshody uvnitř koalice," uvedla bývalá ministryně financí a nynější předsedkyně poslaneckého klubu ANO. Mimo je podle ní i Fiala, když je podle něj na koaliční jednání čas. Klub ANO se bude o svém postoji k jednotlivým návrhům k daňovému balíčku radit dnes odpoledne.

Příjmy z daně mají sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se zastropováním cen energií. Daň by měly platit energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky. V příštím roce by měla vynést 85 miliard korun.

První místopředseda ANO Karel Havlíček ocenil středeční krok, při kterém kabinet doplnil do nařízení k zastropování cen energií i státní nebo městské podniky bez obchodní povahy. "Jediná otázka je, proč je to opět po až po několika týdnech našeho naléhání," podotkl. Vláda podle něj celkově v boji s rostoucími cenami energií selhává, když její úsporný tarif je pro smích a cenový strop přišel pozdě a chaoticky. "Střední a větší firmy pak marně čekají už od února, jestli budou podpořeny," dodal.

Představitelé ANO kritizovali i středeční rozhodnutí vlády zrušit automatické zřízení datových schránek, které mělo od ledna začít fungovat pro lidi poté, co se ke kterékoli digitální službě státu přihlásí například bankovní identitou. Stínová ministryně vnitra Jana Mračková Vildumetzová (ANO) to nechápe u kabinetu, který si klade mezi priority digitalizaci státu. U vlády postrádá u datových schránek snahu o osvětu, ANO podle ní zkusí vládní novelu upravit prostřednictvím přechodných ustanovení.