Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sdružení: Vytápění plynem v budovách zřejmě nahradí elektřina a dálkové teplo

Energetika, ilustrační fotografie
Energetika, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Vytápění plynem v budovách zřejmě v Česku nahradí podle Teplárenského sdružení České republiky elektřina, především tepelná čerpadla, a dálkové teplo. Biometan může v podmínkách ČR nahradit nejvýš deset procent spotřeby plynu, řekl ČTK ředitel výkonného pracoviště sdružení Martin Hájek.

Evropská komise (EK) chce do roku 2040 postupně ukončit vytápění budov plynem a dalšími fosilními palivy. Přísnější ekologická pravidla mají platit i pro výstavbu nových budov, které navíc nebudou moci od roku 2030 produkovat žádné emise. Od roku 2027 pak lidé přijdou o nárok na podporu vytápění plynovými kotli.

"Touto cestou se již před lety vydaly skandinávské země a dnes mají budovy již víceméně bezemisní. Například ve Švédsku se již dnes zemní plyn v budovách prakticky nepoužívá, a zimy jsou tam pořádné," řekl Hájek.

Využití biometanu vidí Hájek hlavně v dopravě, nikoliv ve vytápění budov. Budoucnost nevidí ani ve vodíku. "Vodík vyrobený ze zelené elektřiny je velmi nákladný a jeho využití v rámci budov bude technicky nesmírně komplikované. Jde o vysoce výbušný plyn," řekl.

Podle sdružení využívá zemní plyn k topení zhruba polovina českých domácností, jde ale o data z let 2015 až 2019. Soustavu zásobování teplem z plynu využívá 572.220 domácností, lokálně plynem vytápí 1,5 milionu domácností, elektřinou vyrobenou z plynu topí 41.800 domácností v ČR.

Například České sdružení pro biomasu (CZ Biom) uvedlo, že bioplyn může nahradit zemní plyn ve čtvrtině domácností a rovněž o čtvrtinu zvýšit podíl organické hmoty v půdě. Do roku 2030 se podle CZ Biom očekává, že 150 až 200 bioplynových stanic bude z bioplynu vyrábět zhruba 500 milionů metrů krychlový biometanu ročně.

Teplárenské sdružení ČR bylo založeno v roce 1991, jeho členové zásobují teplem dálkově 1,1 milionu domácností, v nichž žije téměř tři miliony obyvatel. Teplo dodávají i průmyslovým podnikům, školám, nemocnicím nebo úřadům.

Témata:  energetika

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 8:22

Svět adrenalinového sportu truchlí. Felix Baumgartner zahynul při paraglidingu

Rakouský extrémní sportovec Felix Baumgartner, jenž před necelými třinácti lety seskočil ze stratosféry, tragicky zahynul ve věku 56 let. Osudnou se mu stala čtvrteční nehoda při paraglidingu ve městě Porto Sant'Elpidio v Itálii. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy