Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sdružení: Vytápění plynem v budovách zřejmě nahradí elektřina a dálkové teplo

Energetika, ilustrační fotografie
Energetika, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Vytápění plynem v budovách zřejmě v Česku nahradí podle Teplárenského sdružení České republiky elektřina, především tepelná čerpadla, a dálkové teplo. Biometan může v podmínkách ČR nahradit nejvýš deset procent spotřeby plynu, řekl ČTK ředitel výkonného pracoviště sdružení Martin Hájek.

Evropská komise (EK) chce do roku 2040 postupně ukončit vytápění budov plynem a dalšími fosilními palivy. Přísnější ekologická pravidla mají platit i pro výstavbu nových budov, které navíc nebudou moci od roku 2030 produkovat žádné emise. Od roku 2027 pak lidé přijdou o nárok na podporu vytápění plynovými kotli.

"Touto cestou se již před lety vydaly skandinávské země a dnes mají budovy již víceméně bezemisní. Například ve Švédsku se již dnes zemní plyn v budovách prakticky nepoužívá, a zimy jsou tam pořádné," řekl Hájek.

Využití biometanu vidí Hájek hlavně v dopravě, nikoliv ve vytápění budov. Budoucnost nevidí ani ve vodíku. "Vodík vyrobený ze zelené elektřiny je velmi nákladný a jeho využití v rámci budov bude technicky nesmírně komplikované. Jde o vysoce výbušný plyn," řekl.

Podle sdružení využívá zemní plyn k topení zhruba polovina českých domácností, jde ale o data z let 2015 až 2019. Soustavu zásobování teplem z plynu využívá 572.220 domácností, lokálně plynem vytápí 1,5 milionu domácností, elektřinou vyrobenou z plynu topí 41.800 domácností v ČR.

Například České sdružení pro biomasu (CZ Biom) uvedlo, že bioplyn může nahradit zemní plyn ve čtvrtině domácností a rovněž o čtvrtinu zvýšit podíl organické hmoty v půdě. Do roku 2030 se podle CZ Biom očekává, že 150 až 200 bioplynových stanic bude z bioplynu vyrábět zhruba 500 milionů metrů krychlový biometanu ročně.

Teplárenské sdružení ČR bylo založeno v roce 1991, jeho členové zásobují teplem dálkově 1,1 milionu domácností, v nichž žije téměř tři miliony obyvatel. Teplo dodávají i průmyslovým podnikům, školám, nemocnicím nebo úřadům.

Témata:  energetika

Související

Aktuálně se děje

8:46

Izrael načrtnul budoucnost Pásma Gazy. Prakticky tam zůstane

Izraelský ministr Avi Dichter, člen izraelské bezpečnostní rady a ministr pro potravinovou bezpečnost, uvedl, že izraelská armáda zůstane v Pásmu Gazy po mnoho let. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy