reklama

Z více než 10.000 příslušníků hasičského sboru nyní pomáhá na různých místech kvůli šíření koronaviru 1026 hasičů. Vedení sboru pomoc postupně navyšuje. Například ke 20. lednu bylo na pomoc nasazeno 951 hasičů. "Situace ve zdravotnictví a s ním souvisejících oborech, včetně sociální péče, se příliš nelepší, zejména z pohledu zajištění personálních kapacit," uvedl Kramář.

Hasiči pomáhají třeba přímo v nemocnicích či sociálních zařízeních, která mají nedostatek vlastních pracovníků. Podílejí se také na testování lidí na covid-19 nebo při tzv. trasování, tedy vyhledávání kontaktů nakažených. V Česku se také od konce loňského prosince očkuje proti covidu-19, a hasiči pomáhají vakcíny rozvážet. Kromě toho hasiči i dezinfikují prostory nebo logisticky vypomáhají krematoriím, která jsou kvůli zvýšenému počtu úmrtí kvůli covidu-19 také přetížená.

Žádná z těchto činností však podle Kramáře nesmí ohrozit plnění základních úkolů hasičů, jako je likvidace požárů, technická pomoc, tedy třeba odstraňování padlých stromů, nebo pomoc při dopravních nehodách. Aby byl zajištěn dostatečný počet hasičů pro pomoc při epidemii i pro základní úkoly, zavedl sbor mimo jiné přísné dodržování hygienických opatření. Hasiči také slouží v minimálních početních stavech a přecházejí z třísměnného režimu služby do dvousměnného.

"Navýšení pomoci hasičů našemu zdravotnictví se daří zajistit i přesto, že aktuálně sami evidujeme 157 pozitivně testovaných příslušníků a zaměstnanců a 104 v karanténě z důvodu covidu-19," sdělil Kramář.

První případy nákazy koronavirem se v Česku objevily loni na začátku března. Epidemie covidu-19 pak přispěla k navýšení počtu událostí, kterými se hasiči museli zabývat. Loni stoupl meziročně počet událostí ve statistikách hasičů o 13.000, tedy asi desetinu, na více než 143.000. Zásahy kvůli covidu-19 řadí hasičský sbor mezi tzv. ostatní události. Těch bylo v roce 2019 jenom 40, kdežto loni přes 5000.

Se zvládáním epidemie covidu-19 v nemocnicích a na dalších místech pomáhá v Česku také třeba armáda. Podle údajů k pondělku celkem armáda nyní nasazuje asi 550 vojáků na více než devíti desítkách míst. Loni ke zvládání epidemie armáda nasadila celkem 15.000 vojáků.

reklama