Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Senát bude rozhodovat o důchodech záchranářů a o posudkových lékařích

Senát ČR
Senát ČR
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Předčasné důchody pro záchranáře nebo změnu v organizaci práce posudkových lékařů dnes projedná Senát. Obě normy jsou poslední, které horní parlamentní komoře zbývá věcně projednat z programu její první prosincové schůze.

Senát možná bude chtít uzákonit možnost odchodu do předčasného důchodu bez krácení penze nejen pro zdravotnické záchranáře, ale i pro podnikové hasiče.

Rozšíření důchodové novely doporučil její ústavně-právní výbor na návrh předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry, někdejšího ředitele moravskoslezských hasičů. Novela má také snížit penze vybraným prominentům někdejšího komunistickému režimu.

Druhá z novel má zaijstit, že posudkovým lékařům budou moci pomáhat s přípravou podkladů nebo návrhů posudků vysokoškolsky vzdělaní zdravotníci - nelékaři. Novela reaguje na dlouhodobý nedostatek posudkových lékařů. Lékařská posudková služba hodnotí zdravotní stav lidí kvůli přidělení a výši invalidních důchodů nebo příspěvků na péči.

Témata:  Senát Parlamentu České republiky důchody

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy