Senát informoval o vyslovení souhlasu po půl páté odpoledne. Pavel na twitteru uvedl, že má z vyjádření podpory kandidátům radost. "Jejich odborný profil zapadá do mé představy o složení ústavního soudu coby mozaiky různých právních profesí, pohledů i zkušeností," poznamenal prezident.

Žádosti prezidenta o vyslovení souhlasu se jmenováním soudců Ústavního soudu byly jedním z bodů 15. schůze horní parlamentní komory v tomto funkčním období. Hlava státu se na ni dostavila, aby se k nominacím vyjádřila.

Největší kontroverze budilo jméno někdejšího místopředsedy Mezinárodního trestního soudu Roberta Fremra. Pavel sdělil, že jeho nominace mu byla jednoznačně doporučena.

"O to více jsem byl překvapen, když jsem se před dvěma týdny dozvěděl o námitkách vůči jeho osobní integritě, vycházejících z kauzy, kterou soudil v 80. letech. Položil jsem si otázku, zda bych ve snaze vyhnout riziku neúspěchu nebyl sám tím, kdo způsobuje určité bezpráví. Zatím jsem totiž nedostal žádná fakta, která by prokázala, že Robert Fremr jako soudce nebo jako člověk tehdy selhal," poznamenal prezident.

Kromě Fremra souhlasili senátoři i se jmenováním obou dam. Konkrétně jde o místopředsedkyni Městského soudu v Praze Veroniku Křesťanovou a profesorku z katedry občanského práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Kateřinu Ronovskou.

Prezident Pavel už dříve prosadil tři kandidáty na ústavní soudce, které na počátku června jmenoval do funkce. Jsou jimi bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a někdější prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.