Místopředseda hnutí STAN Jan Lacina výrok označil za nešťastný. Bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) řekla, že Síkela by měl být vyměněn. Uvedli to dnes v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové v CNN Prima News.

Síkela při úterním vystoupení na sněmu Svazu průmyslu a dopravy v Brně vzkázal velkým firmám, aby se tvářily jako malé a střední podniky, aby mohly dosáhnout na vládní pomoc. "Já si umím představit, a tohle jsem nikdy neřekl, že při té definici malé a střední firmy budeme asi umět v rámci nějakých sporných limitů přimhouřit oko. To znamená, že já všem velkým (firmám) doporučuji: tvařte se jako malé a střední, aspoň na přechodnou dobu,“ řekl Síkela v projevu. Sklidil za to kritiku opozice. Podle mluvčího ministerstva Vojtěcha Srnky bylo v kontextu celého Síkelova vystoupení zřejmé, že výrok byl nadsázkou, uvedl server novinky.cz.

Lacina uvedl, že Síkelův výrok byl nešťastný a nevhodný. Na to, zda byl skutečně míněn jako žert, je podle něj třeba ptát se přímo ministra.

Podobně se vyjádřila i místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Eva Decroix, která výrok považuje za nepovedený vtip. Síkelu ale kritizovala za to, že s takovým vyjádřením přišel na debatě s velkými podniky, kterým vláda zatím nepomáhá s řešením vysokých cen energií. "Pokud pomoc potřebují a odpovědí je nepovedený vtip, mohlo to vyvolat rozladění," řekla.

Vláda ve středu rozhodla o tom, že maximální ceny elektřiny a plynu se budou vztahovat na domácnosti, firmy připojené na nízké napětí a veřejné služby bez ohledu na spotřebu. Malé a střední firmy připojené na vysoké a velmi vysoké napětí budou mít cenový strop stanovený na 80 procentech nejvyšší spotřeby za posledních pět let. U plynu se bude zastropování týkat kromě domácností také firem s roční spotřebou do 4200 MWh. Malé a střední firmy jsou firmy do 250 zaměstnanců s ročním obratem do 50 milionů eur (asi 1,23 miliardy Kč).

Dostálová označila Síkelu kvůli jeho vyjadřování za "útočníka z pralesni ligy", kterého by bylo třeba nahradit hráčem z vyšší ligy. Pekarová Adamová to nechtěla komentovat jako výrok od někoho, kdo byl členem vlády Andreje Babiše (ANO).

Ministr byl za styl svého vyjadřování kritizován již dříve a spekulovalo se o jeho odvolání. Předseda STAN a vicepremiér Vít Rakušan (STAN) před měsícem uvedl, že ministr získal podporu na jednání vedení koaličních stran. Poukázal na to, že Síkela je schopen přicházet s řešeními i na evropské úrovni. Vytknul mu ale, že musí lépe komunikovat a své návrhy přehledněji a lepším způsobem zveřejňovat.

reklama