"Zdroje a peníze na to máme, je proto nutné se více soustředit na jednotlivé projekty," řekl Síkela k dalšímu postupu při transformaci energetiky v Evropě.

Síkela ve svém projevu na konferenci připomněl především několik dotačních fondů EU, které jednotlivé státy mohou využívat při přechodu na udržitelné zdroje energie a plnění cílů Evropské unie při posilování takzvané zelené ekonomiky. Zmínil přitom například Fond soudržnosti, Fond obnovy nebo Fond spravedlivé transformace. Podle českého ministra je tak peněz v systému dostatek, je však nutné je efektivněji využívat.

Problémy jsou podle Síkely především při vývoji vodíkové energetiky. "U nás je cesta k rozvinuté vodíkové infrastruktuře dlouhá, současný systém totiž neumožňuje dostatečné financování těchto projektů," podotkl. Vodík přitom podle něj bude jedním z klíčových nástrojů při přerodu energetiky, protože část trhu nebude možné elektrifikovat.

Síkela zároveň zdůraznil nutnost spolupráce celé EU. "Výstavba a rozvoj infrastruktury vyžadují spolupráci. Zkušenosti ukazují, že to stojí velké úsilí,ale je to úspěšné," řekl ministr a poukázal například na plány na společný nákup plynu v Evropě.

Současný energetický systém naopak zkritizoval bývalý šéf ČEZ Jaroslav Míl. Tomu se nelíbí především systém prodeje emisních povolenek, protože podle něj při něm dochází k manipulacím, které významně zvyšují ceny energií. Jako nefunkční také označil systém evropské energetické burzy. Podle něj jde o model, který způsobil současnou krizi. Rozdílné ceny mezi výrobou, distribucí a spotřebou podle něj nikdo nekontroluje, na což doplácí především koncoví zákazníci.

Energetickou krizi v Evropě bude ode dneška do středy v Praze řešit při neformálním zasedání ministři zemí EU zodpovědní za energetiku. Tématem bude vodík, energetická připravenost na nadcházející zimu a také možná revize trhu s elektřinou.

reklama