V některých částech jižních Čech je kvůli sněžení snížená viditelnost

V některých částech Jihočeského kraje sněží a na silnicích je tak snížená viditelnost. Silničáři vyjížděli už v noci, hlavně na Jindřichohradecku, Prachaticku a Táborsku. Teď sněží hlavně na Českobudějovicku. ČTK to dnes před 9:00 řekl dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Tomáš Musil.

"Všechny úseky jsou sjízdné. Řešilo se to od tří hodin ráno, hlavně Tábor, Prachatice a Jindřichův Hradec, kde ty sněhové přeháňky a námraza začaly dřív," řekl dispečer. V noci nasadili silničáři 40 sypačů. Na Českobudějovicku vyjeli silničáři ráno, když začalo sněžit. "Chce to větší opatrnost, je snížená viditelnost, sjízdnost se tím pádem zhoršila," řekl Musil.

V Olomouckém kraji leží na některých vedlejších cestách rozbředlý sníh

Se zvýšenou opatrností musejí dnes řidiči v Olomouckém kraji jezdit na vedlejších silnicích v některých okresech, kde leží po nedělním sněžení stále rozbředlý sníh. Opatrnost je na místě například na Prostějovsku či Šumpersku. Na severu kraje stále padá déšť se sněhem a viditelnost místy komplikuje mlha, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Hlavní tahy na Šumpersku jsou podle ŘSD mokré po chemickém ošetření, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Pozor by měli dávat řidiči i v okolí středisek v Koutech a na sedle, kde kvůli zasněžování sjezdovek může sníh padat až na hlavní tahy. Na silnicích druhé a třetí třídy leží zbytky rozbředlého sněhu, na vozovkách udržovaných intertním posypem je sněhový poprašek, uvedli správci silnic. Naopak na Jesenicku je podle ŘSD situace na silnicích klidná, silnice jsou holé a suché, pouze v oblasti Rejvízu na nich leží zbytky ujetého sněhu s posypem.

Sněžilo také na Prostějovsku, tam podle silničářů pokrývá rozbředlý sníh silnice nižších tříd, opatrnost je tak nutná. Trasy ošetřované drtí pokrývá tenká sněhový vrstva krytá posypem. Na Přerovsku i Olomoucku jsou vozovky většinou už holé, i tak je opatrnost na místě.

Silnice v Ústeckém kraji jsou s opatrností sjízdné, místy leží zbytky sněhu

Silnice v Ústeckém kraji jsou po chemickém ošetření sjízdné se zvýšenou opatrností. Na některých komunikacích mohou ležet zbytky rozbředlého sněhu. ČTK to dnes řekli dispečeři ze Správy a údržby silnic Ústeckého kraje.

Z dopravních informací je patrné, že zbytky sněhu leží například na Chomutovsku a Děčínsku. Ve vyšších polohách hrozí námraza. Motoristé by měli jezdit opatrně při snížené viditelnosti kvůli srážkám.

Silnice na jižní Moravě jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, v neděli sněžilo

Silnice na jižní Moravě jsou po nedělním sněžení sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Většina úseků je mokrá po chemickém ošetření, teploty se pohybují těsně pod nulou. Vyšší míru opatrnosti doporučují krajští silničáři také na dálnicích D1 a D2.

Do ulic Brna vyjelo nad ránem všech 21 posypových vozů. "Během tohoto výjezdu bylo chemicky ošetřeno 611 kilometrů vozovek, přičemž bylo spotřebováno 102 tun posypové soli," uvedl provozní ředitel Brněnských komunikací Jan Klištinec. Výjezd skončil před 6:00.

Silnice na Vsetínsku mohou dnes ráno místy namrzat, sjízdné jsou s opatrností

Silnice na Vsetínsku mohou dnes ráno místy namrzat, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Většina z nich je po chemickém ošetření mokrá, stejně jako ostatní vozovky ve Zlínském kraji. Také při jízdě po nich by měli řidiči dbát opatrnosti, počítat musejí i se sněhovými přeháňkami. Vyplývá to z údajů zveřejněných dnes ráno Ředitelstvím silnic a dálnic ČR (ŘSD).

Pro těžká nákladní vozidla je od čtvrtka 6. ledna kvůli ledovce na vozovce uzavřeno 20 kilometrů silnice I/56 mezi Horní Bečvou na Vsetínsku a Ostravicí na Frýdecko-Místecku. Omezení platí pro auta s váhou přesahující 12 tun.

Silnice na Vysočině jsou po sněhových přeháňkách mokré nebo s ujetým sněhem

Na Vysočině byly v noci na dnešek sněhové přeháňky, řidiči by měli jezdit opatrně. Solené silnice jsou mokré, místy na nich může být rozbředlý sníh, na zbývajících vozovkách je ujetá sněhová vrstva posypaná drtí. ČTK to řekl dispečer krajské správy a údržby Roman Hubený. Teplota se k ránu pohybovala kolem nuly.

V noci jezdilo okolo 70 sypačů. Potíže v dopravě silničáři neměli hlášené.

V Libereckém kraji v noci připadlo několik centimetrů sněhu

V Libereckém kraji v noci připadlo několik centimetrů sněhu. Rozbředlý sníh nebo jeho zbytky jsou i na hlavních silnicích tazích, zejména v horách. Podle předpovědi by občas sněžit mělo i přes den. Vyplývá to z údajů na webech silničářů a meteorologů.

Teplota se drží v kraji kolem nuly, nejvydatněji v noci sněžilo v Jizerských horách, kde připadlo i přes pět centimetrů sněhu. Na silnicích nižších tříd v Jizerských horách a západní části Krkonoš je vrstva nového sněhu, v dalších částech kraje je na hlavních i vedlejších silnicích rozbředlý sníh nebo jeho zbytky.

Silničáři doporučují zvýšenou opatrnost i pro jízdu po čtyřproudé silnici 35 z Liberce na Turnov, jejíž povrch je po chemickém ošetření převážně mokrý. Místy může být vozovka namrzlá, varování silničářů platí zejména pro úsek u Rádelského Mlýna.