reklama

Testování ve školách by podle vlády mělo začít od 1. března, kdy by se měli do lavic vrátit žáci posledních ročníků středních škol. V současnosti jsou kvůli epidemii otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol, ostatní se učí na dálku. Ministerstvo vnitra dnes oslovilo dodavatele a výrobce šesti typů testů, které by se od března mohly používat. Mělo by jít o antigenní testy s výtěrem z kraje nosu, které by si mohli žáci dělat sami. V současnosti ale žádné takové testy v Česku nemají pro samoodběr povolení ministerstva zdravotnictví, musí o to požádat jejich výrobce.

"Tripartita přijala usnesení, ve kterém vyzývá ministerstvo vnitra k urychlenému zakoupení a distribuci testů do škol pro návrat žáků posledních ročníků základních a středních škol a ministerstvo zdravotnictví k urychlení procesu schválení testů k samoodběru bez asistence zdravotníka," uvedl dnes Plaga. Podle Dobšíka považují odboráři samoodběry za jednu z hlavním podmínek pro testování ve školách. "Pokud (ministři) chtějí a slíbili to, že od 1. března by mělo být toto spuštěno, tak to někdo musí urychlit," řekl.

Na to, že všechny testy na trhu v ČR, vyžadují nyní asistenci zdravotníka, a nejsou tedy schválené pro takzvané samoodběry, upozornil dnes i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj je potřeba, aby si výrobce požádal o výjimku ministerstva zdravotnictví, že testy mohou používat lidé sami. "To já pokládám za naprostou prioritu a budu rád, když to rychle vyřešíme a testy budou k dispozici," řekl.

Tripartita se podle Plagy a Dobšíka také shodla na tom, že testování žáků společně s dalším vývojem epidemie jsou podmínkou návratu dětí do škol. Kromě toho je podle Dobšíka potřeba také vybavení škol respirátory a postupné očkování zaměstnanců škol. Plaga zopakoval, že školy dostanou tři miliony respirátorů ze zásob Správy státních hmotných rezerv.

Ministr doplnil, že i po otevření škol s testováním tam zůstanou v platnosti další opatření, jako větrání a nošení roušek. Upozornil na to, že počet nakažených v Rakousku, kde školy otevřely minulý týden, se zásadně liší od situace v Česku. Zatímco devítimilionové Rakousko ohlásilo za poslední den 1427 nových případů covidu-19, v ČR s deseti miliony obyvatel potvrdily testy dalších 8745 nakažených. "Úspěšný návrat do škol závisí na tom, jak bude celá společnost dodržovat jednotlivá opatření," řekl.

reklama