reklama

Mluvčí Fakultní nemocnice u sv. Anny Dana Lipovská uvedla, že v úterý 28. prosince laboratoř nemocnice otestovala 731 vzorků, z tohoto počtu bylo 155 vzorků pozitivních a z nich 14 procent varianty omikron. "Včera, tedy v úterý 4. ledna, naše laboratoř otestovala celkem 783 vzorků, z tohoto počtu bylo 171 vzorků pozitivních - z nich 45 procent omikronu," uvedla Lipovská.

Mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá řekla, že za pondělí a úterý nemocnice zpracovala 749 testů, z toho bylo pozitivních 188, na diskriminační PCR test šlo 146, ve kterých bylo odhaleno 59 případů varianty omikron. Tedy 40 procent za oba dny. Z toho v pondělí šlo o 42procentní podíl, v úterý 38procentní podíl omikronu. "Od prvního záchytu nemocnice eviduje 157 případů této varianty," uvedla mluvčí.

Už v pondělí ředitel brněnské laboratoře Elisabeth Pharmacon Omar Šerý na twitteru uvedl, že za neděli bylo v laboratoři 43 procent omikron pozitivních vzorků ze všech pozitivních. Odhadoval, že už v příštím týdnu bude omikron převládat.

Prvním potvrzeným případem nákazy omikronem v České republice byla koncem loňského listopadu žena z Liberce, která se vrátila z Afriky. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že v polovině ledna bude omikron v populaci dominovat. Podle některých studií je omikron až šestkrát nakažlivější než dosud dominantní varianta delta. Odborníci vesměs doporučují třetí, posilující dávku.