Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slintavka a kulhavka: Smrtící hrozba pro zvířata může být pro hospodářství devastující

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Slintavka a kulhavka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které postihuje především hospodářská zvířata, jako jsou skot, ovce, kozy a prasata. Tato nemoc, způsobená virem z rodu Aphthovirus, představuje jednu z největších hrozeb pro chovatele po celém světě. I když pro člověka nepředstavuje přímé nebezpečí, její důsledky mohou být devastující jak pro zvířata, tak pro celá hospodářství.

Nemoc se projevuje horečkou, bolestivými puchýři na sliznici dutiny ústní, jazyku, nozdrách a vemeni. Zvířata postižená slintavkou trpí nadměrným sliněním a často odmítají potravu kvůli bolestem v tlamě. Typickým příznakem je také kulhání, které vzniká v důsledku puchýřů na končetinách a mezi paznehty. U krav dochází k prudkému poklesu produkce mléka, což dále zvyšuje ekonomické ztráty chovatelů.

Slintavka a kulhavka se šíří mimořádně rychle. K přenosu dochází nejen přímým kontaktem mezi nemocnými a zdravými zvířaty, ale také prostřednictvím kontaminované potravy, vody, pracovních pomůcek, oblečení či dopravních prostředků. Nebezpečný je i přenos vzduchem, kdy se virus může větrem dostat na vzdálenost desítek kilometrů. Dalším faktorem šíření je neuvážený pohyb infikovaných zvířat a obchodování s jejich produkty, včetně masa a mléka.

Boj proti této nebezpečné chorobě spočívá především v přísných veterinárních opatřeních. Pokud se nemoc objeví, je nutné ihned zavést karanténu a v mnoha případech přistoupit k radikálním opatřením, včetně likvidace nakažených zvířat. V ohrožených oblastech se využívá vakcinace, ale kvůli variabilitě viru není vždy stoprocentně účinná. Klíčová je také biologická bezpečnost na farmách, tedy důsledná dezinfekce, omezení pohybu zvířat a pravidelné kontroly zdravotního stavu stád.

Dopady slintavky a kulhavky na ekonomiku jsou značné. Země postižené touto nákazou často čelí zákazu vývozu živých zvířat a živočišných produktů, což vede k obrovským finančním ztrátám. V minulosti již několikrát došlo k rozsáhlým epidemiím, které si vyžádaly utracení milionů kusů dobytka. Proto je rychlá diagnostika a okamžitá reakce při výskytu prvních případů nezbytná k omezení šíření této nebezpečné choroby. 

Témata:  nemoci zvířata

Související

Aktuálně se děje

17. dubna 2025 12:35

Tragédie v Praze. Tramvaj srazila chlapce, resuscitace byla neúspěšná

V pátek dopoledne došlo v pražské ulici Milady Horákové k tragické nehodě, při níž tramvaj srazila dvanáctiletého chlapce. Navzdory okamžitému zásahu záchranářů se ho nepodařilo zachránit.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Jaromír Štětina

Zemřel Jaromír Štětina (†82). Stál u zrodu Člověka v tísni

Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.