Čaputová do ÚVN dorazila kolem 12:15, přivítal ji podle zpravodaje ČTK ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš. Do Prahy přiletěla, na letišti ji uvítal s kyticí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Kytici jí podle fotografií, které zveřejnil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, předal i Zeman. Stejně jako v pondělí premiéra Andreje Babiše slovenskou prezidentku přijal v křesle. Čaputová mu podle člena slovenské delegace přinesla med a balík čajů.

Podle mluvčí nemocnice Jitky Zinke musí i Čaputová dodržet stanovená pravidla pro návštěvu pacientů umístněných na lůžku dlouhodobé péče. Na pokoji u Zemana tak mohla zůstat maximálně půl hodiny, musela mít zakrytá ústa a nos a prokázat se očkováním, testem nebo proděláním nemoci covid-19. Zinke novinářům řekla, že vše kontroluje na místě personál nemocnice. Poznamenala, že termín návštěv je vhodné konzultovat předem a je vhodné počet návštěv uzpůsobit tak, aby pacienta neunavily. V jeden okamžik mohou přijít maximálně dvě osoby. V pondělí již Zemana navštívil Babiš, ve středu přijme předsedu ODS a kandidáta na premiéra Petra Fialu.

Zeman je hospitalizován od 10. října. Čaputová mu v dopise v polovině října popřála hodně zdraví a sil a rychlé uzdravení. V další korespondenci 28. října poblahopřála prezidentovi ke státnímu svátku. Podle webu slovenské prezidentky Zeman sám v dopise Čaputovou informoval o zlepšení svého zdravotního stavu a o tom, že může přijímat návštěvy.

Čaputová přijela do českého Senátu, obdrží stříbrnou medaili

Čaputová po schůzce se Zemanem dorazila do českého Senátu. Setkala se s jeho předsedou Milošem Vystrčilem (ODS), na jehož pozvání do Prahy přijela. Připojili se k nim i další členové horní komory Parlamentu. Čaputová následně v Hlavním sále Valdštejnského paláce, sídla Senátu, obdrží stříbrnou pamětní medaili a v jednacím sále ji bude čekat debata se studenty.

Slovenská prezidentka se má při návštěvě Senátu neformálně setkat rovněž s novou předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09), která byla do čela dolní komory Parlamentu zvolena minulý týden.

Slovenská prezidentka má po odjezdu ze Senátu v plánu, podobně jako předloni, položit květiny u památníku 17. listopadu na pražské Národní třídě při příležitosti výročí pádu komunismu v někdejším Československu v roce 1989.

Prezidenti hovořili o pandemické i vnitropolitické situaci

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) s prezidentem Milošem Zemanem hovořila o pandemické i vnitropolitické situaci v Česku a na Slovensku. Řekla to novinářům při uctění památky výročí revoluce z roku 1989 u památníku na pražské Národní třídě. Za potlesku příchozích lidí položila kytici a svíčku. V předvečer 17. listopadu si tak připomněla 32. výročí sametové revoluce a pád komunismu v někdejším Československu.

Na Čaputovou čekalo na místě několik desítek sympatizantů. Někteří třímali symbol srdce, jiní zase vlajky EU. Na prezidentku, která přišla do jejich středu k pamětní desce, také volali, že jí děkují za slušnost a za naději. Čaputová zmínila, že je pro ni velmi silné, že může předvečer společného svátku Čechů a Slováků trávit právě v Praze.

"Dovolím si říct, že pan prezident velmi symbolicky vystihl návštěvu, že to je návštěva dvou přátel jako hlav států, která symbolizuje i velmi blízký a přátelský vztah našich národů," řekla. Uvedla také, že si přeje, aby i další generace zažívaly takovou blízkost, jakou ona zažívá v České republice. Poznamenala, že ji cítila i na setkání se Zemanem, nebo když od předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) dnes obdržela nejvyšší ocenění Senátu - stříbrnou pamětní medaili.

Právě na Vystrčilovo pozvání dnes Čaputová přiletěla do Prahy. Před setkáním v horní komoře Parlamentu hovořila v nemocnici se Zemanem zhruba půl hodiny, jako dar mu přinesla med a balík čajů.

Medaili Čaputová získala za mimořádnou péči o svobodu, pravdu, politickou kulturu a vládu práva. V děkovné řeči v Senátu mimo jiné uvedla, že demokracie a její instituce čelí útokům, podkopává je egoismus, populismus, extremismus a také dezinformace, propaganda a negativní vliv sociálních médií. Podle slovenské prezidentky se pokoušejí narušit to, co je pro demokracii esenciální - mezilidskou důvěru a soudržnost společnosti. "Proto ji musíme chránit a stále obnovovat i prostřednictvím hledání rovnováhy mezi svobodou a zodpovědností. Nezůstávejme tolerantní k netolerantnosti," prohlásila.

Podobně poté hovořila i na Národní třídě. "Naše generace je generace ochránců a strážců demokracie a zejména jejích hodnot," řekla. Podotkla, že o obdrženou medaili se symbolicky dělí se všemi neviditelnými hrdiny listopadu 1989.

Zavzpomínala, že v době sametové revoluce, které Slováci říkají něžná, jí bylo 16 let. Na dění okolo 17. listopadu si podle vlastních slov dobře pamatuje, protože doma s rodinou často diskutovali o politice. "Když se to spustilo, velmi dobře jsem věděla, co to znamená, a že opravdu může začínat nová etapa našich společných životů," uvedla. Dané období si pamatuje zejména jako dobu vzájemného semknutí a slušnosti. Kultivovaná forma změny je podle ní inspirací i pro dnešek.

Do ČR Čaputová dorazila v době, kdy koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se STAN sestavují novou vládu. Novinářům řekla, že při tvorbě kabinetu je důležité navzájem sladit očekávání a dohodnout co nejvíce věcí dopředu. "Aby případná křehkost potom nebyla na úkor schopnosti přijímat rozhodnutí," poznamenala.