Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sněmovna asi schválí účast v cizích ozbrojených skupinách jako trestný čin

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Sněmovna zřejmě schválí působení v nestátních ozbrojených skupinách v cizině jako samostatný trestný čin, za který bude hrozit až pětileté vězení. Ústavně-právní výbor dnes podpořil vládní novelu, která to předpokládá.

Z širší předlohy výbor ale doporučil vypustit navrhovanou změnu u nároku obětí kriminality na peníze od státu. Novela se týká také začlenění některých evropských směrnic do českého právního řádu.

Trestní zákoník zná nyní trestný čin služby v cizích ozbrojených silách. Týká se ale pouze českých občanů a není možné jej použít na působení v nestátních skupinách, například v povstaleckých silách nebo v různých útvarech, které ve skutečnosti státem nejsou. Čin účasti na teroristické skupině lze zase použít jen v případě, že se prokáže teroristický charakter uskupení, stojí ve zdůvodnění.

Nový trestný čin nazvaný "účast na nestátní ozbrojené skupině zaměřené na působení v ozbrojeném konfliktu" nebude vyžadovat, aby byl pachatel formálně členem takové skupiny. Postačí, když do daného státu odcestuje s úmyslem zapojit se do bojové činnosti uskupení.

Pro převahu opozičních členů a navzdory nesouhlasu ministerstva spravedlnosti výbor podpořil návrh Heleny Válkové (ANO) na vyškrtnutí části novely, podle níž má být nárok obětí trestných činů na peněžitou pomoc od státu opět podmíněn zhoršením jejich sociální situace. Úprava reaguje podle důvodové zprávy k předloze na problematický výklad jednoho z ustanovení. Nejvyšší správní soud podle podkladů v minulosti uvedl, že oběti nemusejí zhoršenou sociální situaci prokazovat. Pro nárok na tuto pomoc postačí, že doloží rozhodnutí soudu, kterým jim přiznal náhradu škody nebo nemajetkové újmy.

Soud podle zdůvodnění v podstatě nařídil státu nahrazovat peněžitou pomocí "všechny možné a myslitelné majetkové škody a nemajetkové újmy, pokud o nich soud pravomocně rozhodl". Prakticky to znamená, že i v případech, kdy by oběť měla nárok na paušální částku 50.000 korun, může dostat bez dalších podmínek až 200.000 korun.

Válková ale míní, že ministerstvo nesprávně vykládá závěry Nejvyššího správního soudu i obsah a účel zákona o obětech. Chce podle ní získat kontrolu nad rozsahem poskytované peněžité pomoci konkrétním obětem trestných činů a odmítá, aby částku určoval soud. "Celkově lze návrh shrnout konstatováním, že by došlo k nepřípustnému zásahu do práva obětí v rozporu s evropskými normami i judikaturou Nejvyššího správního soudu," uvedla poslankyně ve zdůvodnění svého pozměňovacího návrhu.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Související

Aktuálně se děje

8:56

K Zemi míří asteroid o velikosti stadionu. Mine nás jen těsně

Asteroid 2006 WB má odhadovaný průměr kolem 100 metrů, což odpovídá velikosti menšího stadionu. Přiblíží se k Zemi na vzdálenost více než dvojnásobku vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Přestože se jedná o relativně blízký průlet, experti, jako je Nick Moskovitz z Lowellovy observatoře, přiznávají, že o tomto asteroidu máme zatím jen málo informací. Je jedním z mnoha nových objektů, které se teprve začínají podrobně zkoumat.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy