Koaliční kabinet Petra Fialy (ODS) se rozhodl nepřebírat návrh rozpočtu dřívější vlády Andreje Babiše (ANO) a předložit vlastní. Česko hospodařilo od ledna zhruba dva a půl měsíce v rozpočtovém provizoriu.

Návrh státního rozpočtu na příští rok předpokládá schodek 295 miliard korun. Na letošní rok byl původně schválený deficit 280 miliard. Sněmovna ale nyní projednává rozpočtovou novelu, která může schodek prohloubit až na 375 miliard korun. Byl by zhruba o dvě miliardy korun nižší, než jaký předpokládal původní návrh rozpočtu, jak jej předložil Babišův kabinet.

Návrhem státního rozpočtu na rok 2023 se bude nejprve zabývat sněmovní rozpočtový výbor, podle harmonogramu by se měl sejít ve středu 19. října. Výbor vydává plénu doporučení pro první čtení, v němž poslanci schvalují základní ukazatele rozpočtu, tedy příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání. První čtení návrhu rozpočtu se má uskutečnit ve středu 26. října. Pokud Sněmovna základní parametry schválí, poslanci už je při dalším projednávání měnit nemohou a mohou už jen navrhovat přesuny peněz uvnitř rozpočtu.

Po prvním čtení na plénu dostanou návrh rozpočtu k projednání sněmovní výbory podle příslušných rozpočtových kapitol. Jednotliví poslanci budou moci přednášet své návrhy na přesuny peněz ve druhém čtení na plénu, které se má uskutečnit podle harmonogramu ve středu 16. listopadu. Ke třetímu čtení, tedy závěrečnému schvalování návrhu rozpočtu, by se poslanci měli sejít o dva týdny později.

Pokud Sněmovna rozpočet schválí, dostane ho k podpisu prezident. Senát se rozpočtovými záležitostmi nezabývá.