Kabinet vyhlásil nouzový stav na 30 dnů od 4. března, Sněmovna následně odsouhlasila jeho prodloužení do konce května. Vládní představitelé zdůrazňují, že na rozdíl od koronavirových nouzových stavů tentokrát mimořádný stav nijak neomezuje české občany. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ve středu novinářům řekl, že prodloužení o 30 dnů má věcnou podstatu, o delší lhůtu žádat nechce.

Poslanci hnutí ANO dnes kritizovali, že Rakušan nijak nevysvětlil plénu Sněmovny, proč delší nouzový stav zvažuje. "Budeme čekat na jednání vlády, které proběhne v úterý vpodvečer. Podle zdůvodnění jako poslanecký klub dáme stanovisko, v tuto chvíli nemohu říct, jaké to stanovisko bude," uvedla Vildumetzová.

Premiér Petr Fiala (ODS) svolal na úterý mimořádné jednání vlády k migrační krizi, na řádné schůzi se ministři sejdou znovu ve středu dopoledne. Mluvčí kabinetu Václav Smolka nevyloučil, že vláda v úterý projedná prodloužení nouzového stavu, oficiálně je jediným bodem zasedání informace o dalším postupu při řešení uprchlické krize.