reklama

Pro schválení balíčku dnes bylo 108 poslanců, k zástupcům koaličních stran se přidal i nezařazený poslanec Ivo Vondrák, který byl ve volbách zvolen na kandidátce hnutí ANO. Proti byli jeho někdejší spolustraníci a jejich opoziční kolegové z SPD.

ANO považuje balíček za zbytečný, šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová se navíc ve středu vymezila proti stanovení pevného hlasovacího času na dnešní dopoledne s tím, že jde o obrovský zásah do práv opozice. Podle SPD přispějí změny k nejvyššímu zvýšení daní v novodobé historii, nárůstu inflace a poškození ekonomického růstu.

Sněmovna zahájila projednávání v červenci, debata v prvním čtení trvala 27 hodin. Zářijové druhé čtení bylo o deset hodin kratší. Zákony je možné ve třetím čtení schvalovat jen ve středu a v pátek mezi 9. a 14. hodinou.

Předsedkyně dolní parlamentní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v jednom ze zářijových vydání diskuzního pořadu Partie připustila, že schvalování vládou navrhovaných opatření může zabrat několik týdnů.

"S prohlubujícím zadlužováním bylo potřeba něco udělat. Jsme si vědomi toho, že úspory a zvyšování příjmů státu jsou nepříjemné a bolí, ale nemůžeme Vám jako populistická opozice lhát a tvrdit, že obrovské dluhy jsou v pořádku. Nejsou. Dohnaly by nás," komentovala šéfka Sněmovny dnešní schválení balíčku.

Podle ministerstva financí se navrhovaná opatření nejvíce dotknou národních dotačních titulů, státních provozních výdajů a platů ve veřejné sféře. Příjmy se mají zvýšit prostřednictvím růstu spotřebních daní z tabáku, lihových výrobků či hazardu, zrušením daňových výjimek, zavedením nemocenského pojištění či zvýšením daně z příjmů právnických osob na 21 procent.