reklama

Přerušení navrhl Marek Benda, předseda klubu ODS, poté, co se nezdařilo prosadit pokračování jednání i po 14:00. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová toto pokračování vetovala s odůvodněním, že opoziční poslanci nemohou podpořit vládní kroky směřující k nejvyššímu zvýšení daní v novodobé historii.

Vývoj konsolidačního balíčku má pomoci snížit schodek o 97 miliard korun v příštím roce a celkově o 150 miliard korun do roku 2025. Opozice tvrdí, že tento balíček je v podstatě jen o zvyšování daní a může mít negativní vliv na inflaci a ekonomiku.

Bývalý premiér a předseda ANO Andrej Babiš se opět vyjádřil, že tento balíček není potřeba a měl by být zrušen. Vládu obvinil z devastace země. "Přivedli jste zemi do katastrofy a stále lžete. Berete lidem peníze a sami hodujete. Vy jste způsobili inflaci, vy jste zdanili občany inflací," řekl.

Podle něj nejde o konsolidační balíček, ale o daňový balíček. "Ten balíček je o ničem a nepřinese nic," dodal s tím, že jeho vláda předala Petru Fialovi stát ve skvělé kondici. Vláda se ale dlouhodobě hájí tím, že Babiš v době pandemie stát zadlužil. Babiš také označil Fialu za "mimoně". "Fialový plyšový mimoň ničí naši zemi," řekl.

Tomio Okamura (SPD) nazval konsolidační balíček "paskvilem", který postrádá logiku. Okamura se pokusil prosadit druhé čtení předlohy, ve kterém by bylo možné navrhovat další úpravy, což však nebylo úspěšné. Podle něj "vláda diletantů" obírá občany o poslední peníze, je zločinná a měla by odejít.

I Radim Fiala (SPD) vystoupil s kritikou vlády a předlohy, tvrdíc, že povede k poklesu veřejných příjmů, zvýšení schodku a snížení životní úrovně obyvatel a konkurenceschopnosti firem.