Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) poukazoval na to, že klíčové bylo sdělení premiéra Petra Fialy (ODS). Podotkl také, že kabinet dostane informaci o incidentu teprve na dnešní odpolední schůzi.

Metnar řekl, že ačkoli se událost stále vyšetřuje, vypadá to, že někteří členové vlády mají informací více. Konkrétně zmínil úterní vyjádření ministrů obrany Jany Černochové (ODS) a zahraničí Jana Lipavského (Piráti), který podle Metnara později své výroky ze sociální sítě smazal. Metnar řekl, že žádné závěry nedělá, ale očekával by od kabinetu profesionální a zodpovědný přístup. Mají podle něho zaznívat oficiální a ověřené informace. "Dezinformace může nahrávat ruské propagandě," varoval.

Stanjura jako klíčové citoval vyjádření premiéra Fialy. "Dnešní (úterní) masivní raketové útoky ruské armády na Ukrajinu jasně ukazují, že Rusko chce terorizovat její obyvatele a zemi dál ničit. Pokud Polsko potvrdí, že rakety zasáhly i jeho území, půjde o další eskalaci ze strany Ruska. Stojíme pevně za naším spojencem v EU a NATO," napsal na twitteru v úterý Fiala.

Černochová v úterý na twitteru napsala, že "plně stojíme na straně našeho polského spojence i Ukrajiny, dnes (v úterý) opět bombardované teroristou (ruským prezidentem Vladimirem) Putinem". "Nyní vyhodnocujeme prokázaný dopad ruských raket na polské území. Ať by šlo o omyl, nebo provokaci, je to další eskalace konfliktu ze strany Ruska a nesmí zůstat bez odezvy," sdělila.

Černochová dnes ve Sněmovně zdůraznila, že si za svými výroky stojí. "Můj osobní názor je ten, že za smrt dvou Poláků je odpovědné Rusko. Kdyby Rusko nenapadlo Ukrajinu, žádné rakety by vzduchem nelétaly," řekla.

Polský prezident Andrzej Duda dnes podle agentury Reuters uvedl, že raketa, která zasáhla obec na východě Polska, patrně vystřelila ukrajinská protivzdušná obrana. Podle polského prezidenta nic nenasvědčuje tomu, že šlo o úmyslný útok. Ukrajina se v úterý snažila odvracet masivní ruský útok na energetickou infrastrukturu. Přestože raketa byla ruské výroby, Polsko nemá podle Dudy žádný důkaz, že byla vypálená z Ruska. Americký prezident Joe Biden dříve řekl, že soudě podle trajektorie nejspíše střela z Ruska neletěla.

reklama