Sněmovní vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii v řece Bečvě chce zejména zjistit, zda k reakcím na takové události nejsou potřebné úpravy zákonů. Vyplynulo to z vyjádření členů po dnešní úvodní schůzi. Komise si stanovila plán práce i seznam lidí, které chce vyslechnout.
Místopředsedou zvolila lidovce Mariana Jurečku, řekla novinářům předsedkyně komise Marie Pěnčíková (KSČM). Příští schůze se uskuteční v pondělí 9. srpna na krajském úřadu ve Zlíně.
Pěnčíková připomněla, že komise má vzhledem k blížícím se sněmovním volbám na svou práci málo času. "Ale máme v plánu pracovat intenzivně a k závěrům dojít. Cílem komise je zjistit, zda není potřeba další úprava legislativy," uvedla. Podle Aleny Gajdůškové (ČSSD) se ukazuje, že není úplně zřejmé, jak má který úřad při ekologických haváriích postupovat. "Ekologické katastrofy ještě neumíme až tak dobře zvládat," míní. Petr Gazdík (STAN) zdůraznil, že úkolem komise není zasahovat do živé policejní kauzy a vyšetřit, kdo Bečvu otrávil. "Naším úkolem je zjistit, proč fatálním způsobem selhaly při této havárii orgány státní správy," prohlásil.
Komise chce vyslechnout například poslance ANO Margitu Balaštíkovou a Pavla Pustějovského. Balaštíková měla v době havárie na starosti v radě Zlínského kraje životní prostředí a Pustějovský působí ve vedení společnosti DEZA. Před komisi by měli předstoupit také třeba ředitelé Povodí Moravy Václav Gargulák, krajské policie Jaromír Tkadleček a krajské hygienické stanice Eva Sedláčková, vyjmenovala Pěnčíková.
Opozice iniciovala vznik komise zejména kvůli vleklému vyšetřování a nejasnostem s ním spojeným. Vyšetřovatel koncem června obvinil jednoho člověka a jednu firmu z oblasti Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku. Z vyjádření ředitele společnosti Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm Oldřicha Havelky pro Českou televizi následně vyplynulo, že obviněnou je právě tato firma. Havelka ČT řekl, že firma podá proti trestnímu stíhání stížnost.
Ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.
Související
12. listopadu 2024 10:42
8. listopadu 2024 13:24
30. října 2024 16:56
3. října 2024 13:48
21. září 2024 21:47