Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Babiše chce volit třetina voličů

Volby, ilustrační fotografie.
Volby, ilustrační fotografie.
Foto: Fero Deák / INCORP images

Sněmovní volby by v květnu vyhrálo opoziční hnutí ANO, které by volila třetina voličů. Poslance by mělo šest stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího průzkumu preferencí agentury Median. Z vládních stran pokračuje propad lidovců, kteří jsou hluboko pod pětiprocentní hranicí. 

Hnutí ANO expremiéra Andreje Babiše by předminulý měsíc volilo 33 procent voličů. Druhá by skončila vládní ODS, kterou by podpořilo 14,5 % respondentů. Dvojciferného výsledku by dosáhli ještě třetí Piráti, hlas by jim dalo 10 % dotázaných.

Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny by překročily ještě další tři subjekty. Na mandáty by konkrétně dosáhli Starostové a nezávislí (8,5 %), SPD (7,5 %) a TOP 09 (5,5 %).  

Průzkum ještě zachytil preference dalších sedmi politických stran či hnutí. Nejblíže měli v květnu do parlamentu komunisté se čtyřprocentní podporou. O půl procenta slabší by byl výsledek PRO 2022 a sociálních demokratů (SOCDEM). Přísaha by získala tři, zatímco vládní KDU-ČSL jen dvě procenta. Trikoloru a Zelené by podpořilo shodně 1,5 procenta voličů. 

V Česku se naposledy konaly volby do Poslanecké sněmovny před třemi lety. Vyhrála koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) se ziskem 27,79 procenta před druhým ANO, které obdrželo 27,12 procenta hlasů. 

Témata:  volby průzkumy

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 13:13

Deštivé počasí má pokračovat. V části ČR bude vydatně pršet

Nová varování před extrémními projevy počasí v Česku vydal v sobotu hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části území varuje před vydatnými dešťovými srážkami, které mohou zvednout hladiny vodních toků. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy