Novelu energetického zákona má Sněmovna schvalovat v pátek ve zrychleném režimu ve stavu legislativní nouze. Novela má kromě jiného víc chránit spotřebitele.

Diskuse o návrhu byla podle Adamece odborná a i opozice uvedla, že si politické záležitosti ponechá do páteční rozpravy na plénu. Výbor dnes nedoporučil žádný pozměňovací návrh. Ve Sněmovním systému už se objevily téměř dvě desítky pozměňovacích návrhů od poslanců SPD, kteří chtějí především zavést horní cenovou hranici přímo do zákona.

Vláda bude moci zastropovat ceny elektřiny a plynu v případě takzvané mimořádné tržní situace. V důvodové zprávě k předchozí novele energetického zákona z letošního léta, kterou se zaváděl úsporný tarif pro domácnosti, vláda uvedla, že "mimořádnou tržní situací se rozumí stav, kdy se podstatná část občanů státu dostává do vážných finančních problémů v důsledku vysoké ceny elektřiny nebo zemního plynu a tento stav není možné, dostatečné nebo vhodné řešit jiným druhem státní pomoci, jakým je například příspěvek na bydlení."

Pro spotřebitele a podnikatele, kteří odebírají proud z hladiny nízkého napětí nebo plyn do roční spotřeby 630 MWh, se za součást ceny elektřiny nebo plynu bude považovat i stálá měsíční platba. Maloodběratelé, tedy domácnosti a živnostníci, by měli platit za silovou elektřinu maximálně šest korun včetně DPH za jednu kilowatthodinu (kWh), plyn bude stát maximálně tři koruny za kWh. Vliv na výši záloh má mít stanovení cenového stropu již v listopadu.

Novela umožní také snáze vypovědět smlouvu těm spotřebitelům, kteří v ní mají stanovené takzvané spotové ceny, tedy ceny odvozené od vývoje na burzách. Před takovými smlouvami varuje Energetický regulační úřad. Vláda uvádí, že toto opatření má zajistit účinnou ochranu zranitelných zákazníků před kontrakty, které mohou podléhat cenovým výkyvům z důvodu nestability trhů.