Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zimní počasí opět komplikuje provoz na silnicích, dálnice D5 stojí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Sněžení dnes na řadě míst v zemi zkomplikovalo provoz na silnicích, a to včetně hlavních dálničních tahů. Některé komunikace museli policisté uzavřít pro kamiony. Ve středních Čechách, v Praze, Liberci a dalších městech měla problémy hromadná doprava. Na všech příjezdech do hlavního města se od rána tvořily dlouhé kolony, odpoledne se ale situace zklidnila.

Na Moravě sněžení přetrvávalo i odpoledne. Policisté v několika krajích evidovali zvýšený počet dopravních nehod, při nichž osobní i nákladní auta skončila mimo silnice. Většina z nich se obešla bez vážných zranění, tragicky skončila dopravní nehoda na silnici I/55 u Hulína na Kroměřížsku.

Chladné počasí se sněžením očekávají meteorologové i v dalších dnech. Mrznout bude i přes den. V noci na úterý teploty místy klesnou pod minus 12 stupňů Celsia v jihozápadní polovině Čech, v noci na středu bude obdobný mráz na severovýchodě Moravy a ve Slezsku. Místy se mohou se tvořit sněhové jazyky nebo závěje.

V Moravskoslezském kraji policie za dnešek řešila v souvislosti s počasím 150 nehod. Vážná byla kolize auta s dítětem na přechodu v Rýmařově na Bruntálsku, dítě utrpělo vážná zranění. Ostatní nehody se obešly bez zraněných. Kvůli silnému sněžení uzavřela moravskoslezská policie pro kamiony silnici z Ostravice k hranicím se Slovenskem a odpoledne i silnici I/57 mezi Novým Jičínem a obcí Vrchy. Nehoda kamionu na Karvinsku odpoledne uzavřela dálnici D1 ve směru na Polsko. Také její příčinou bylo zřejmě počasí.

Na Liberecku se pro kamiony nad šest tun zavřela silnice III/2904 přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu, kde se nesolí. Řidiči musí směrem na Hejnice a Raspenavu po hlavní silnici I/13 přes Frýdlant, která se ošetřuje chemicky. Omezení neplatí pro autobusy. V Libereckém kraji policie do 15:30 přijala kolem 40 oznámení kvůli stavu silnic nebo dopravním nehodám. Problémy byly přes den na hlavních tazích v Jizerských horách a Krkonoších, ale také na silnici I/9 u Svoru, na I/13 u Bílého Kostela nebo na Práchni v Kamenickém Šenově, ale i na I/35 v Liberci. Uvíznuté kamiony blokovaly dopoledne silnici I/13 v Albrechtickém kopci na Frýdlant. Potíže měla liberecká MHD, spoje nabíraly desítky minut zpoždění. Odpoledne byla omezení v kraji lokální, průjezd byl relativně plynulý, ale řidiči musí být stále opatrní.

Na příjezdech od Brna, Plzně, z Hradce Králové či Ústí nad Labem do Prahy se řidiči ráno zdrželi až hodinu. Desítky spojů MHD v hlavním městě a okolí od rána nabíraly zpoždění, některé musely jezdit odklonem. Zpoždění byla i na několika tramvajových linkách. Kolem 12:00 se situace v Praze stabilizovala, kolony se již netvoří a autobusy většinou jezdí podle jízdních řádů. Vozovky jsou mokré. Ve středních Čechách policisté od 6:00 do 12:30 zaznamenali 112 dopravních nehod. Některé si vyžádaly zraněné, hasiči museli cestující i vyprošťovat pomocí hydraulického zařízení.

Tragicky dnes skončila dopravní nehoda na silnici I/55 u Hulína na Kroměřížsku, kde se ráno čelně srazila dvě vozidla. Řidič jednoho z nich zemřel, řidiče druhého auta převezli záchranáři do nemocnice. Ve Zlínském kraji dnes většina silnic zůstávala s opatrností sjízdná, mnohde na nich však po chemickém ošetření ležel rozbředlý sníh nebo jeho zbytky. Provoz na některých silnicích komplikovala ledovka nebo námraza, hasiči kvůli tomu zasahovali u několika nehod.

V Plzeňském kraji v noci napadlo několik centimetrů sněhu. Silnice i dálnice D5 byly ráno se zvýšenou opatrností sjízdné, místy na nich byla vrstva rozbředlého sněhu. V Ústeckém kraji v Krušných horách ležela na cestách ujetá vrstva nového sněhu, místy dál sněžilo. Silničáři měli v terénu veškerou techniku. Na nesolených cestách v Krkonoších mohla být vrstva sněhu silná až deset centimetrů. 

Dálnici D5 ve směru na Prahu uzavřela dnes večer nedaleko Rokycan nehoda kamionu. Zůstal ležet přes všechny jízdní pruhy. ČTK o tom informovala mluvčí plzeňské policie Hana Kroftová. Nehoda se stala po 19:30 zhruba na 50. kilometru dálnice. Řidiči by se jí podle policie měli vyhnout přes sjezd u Mýta.

Také na všech silnicích v Pardubickém kraji dnes ráno ležel sníh. Většinou byl po solení rozbředlý, ve výše položených oblastech a v místech bez chemického posypu tvořil uježděnou vrstvu. Hasiči v noci a ráno zasahovali u několika dopravních nehod. V Koldíně na Orlickoústecku a Oldříši na Svitavsku vytahovali z příkopu osobní auta. V Lipovci na Chrudimsku skončilo vozidlo na střeše, lehce zraněného se ujali zdravotníci. Desítky nehod se staly i v Královéhradeckém kraji, žádná z nich nebyla vážná. Silničáři varují, že zejména v Krkonoších mohou mít řidiči kamionů problémy v horských stoupáních.

Rovněž na Vysočině měly v kopcích problémy kamiony, hlavně na Havlíčkobrodsku a Pelhřimovsku. Policie ale kvůli klimatickým podmínkám musela omezit i rychlost na části dálnice D1. Dopravních nehod se v kraji od rána do 15:00 stalo 26, nikdo při nich nebyl vážně zraněn.

V Olomouckém kraji odpoledne vytrvale sněžilo především na severu regionu, například na Jesenicku. Silničářům se zatím daří udržovat všechny vozovky sjízdné, podle informací Ředitelství silnic a dálnic ale na hlavním tahu přes Červenohorské sedlo stojí z jesenické strany uvízlé kamiony. Policisté evidují zvýšený počet nehod. Například na silnici u Zlatých Hor na Jesenicku ráno havaroval sypač, další dvě auta havarovala ráno v Újezdě na Olomoucku, v Pasece na Olomoucku se střetlo osobní a nákladní auto - nehody se obešly bez zranění. Pomoc záchranářů ale potřeboval řidič, který v osobním autě narazil na kraji Šumperka do stromu. 

Témata:  doprava dálnice D5 počasí sníh

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy