Podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy by měl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) kvůli pátečnímu slovnímu výpadu ruského ministra kultury Vladimira Medinského na starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) předvolat k vysvětlení ruského velvyslance. Diplomatický krok, kterým země vyjadřuje nesouhlas, je podle něj namístě, protože výrok ministra považuje za nepřijatelný.
Medinskij Koláře přirovnal k vůdci regionální odbočky nacistické strany NSDAP, když kritizoval vedení městské části za záměr odstranit památník ruského maršála Ivana Koněva.
Petříček v pátek vyzval všechny strany k věcnému dialogu, Medinského vyjádření nemá za vhodné, vyzval ho proto k omluvě.
"Je věcí každého národa, komu staví pomníky, nebo čí pomník už nechce. Nikdo zvenku do toho nemá co mluvit. Vyhlášení ruského ministra je (nejen) proto zcela nepřijatelné. Ministerstvo zahraničí si má kromě omluvy předvolat i ruského velvyslance," uvedl Fiala na sociálních sítích.
Je věci každého národa komu staví pomníky nebo čí pomník už nechce. Nikdo zvenku do toho nemá co mluvit. Vyhlášení ruského ministra je (nejen) proto zcela nepřijatelné. Ministerstvo zahraničí si má kromě omluvy předvolat i ruského velvyslance.
— Petr Fiala (@P_Fiala) September 6, 2019
Také starosta Kolář čeká, že ministerstvo zahraničí se bude výrokem ruského ministra zabývat, podle něj ale nyní není na místě "výzva ke konstruktivnímu dialogu a prosba o omluvu, ale sebevědomý a důrazný protest". Kolář dnes ČTK rovněž sdělil, že Praha 6 má demokraticky zvolené a svéprávné zastupitelstvo, které si nenechá od nikoho diktovat, jaká rozhodnutí má dělat nebo jaká rozhodnutí jsou správná.
Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na sociálních sítích zmínil podíl ruských vojáků na osvobození lidí, včetně dětí, z koncentračních táborů. Zastánce odstranění pomníku označil za popírače historie a novodobé ideology, kteří umějí jen kopat kolem sebe, urážet, kácet pomníky a dupat po cti země.
Ruský ministr kultury zřejmě naráží na fakt, že starosta Prahy 6 hodlá odstranit pomník osvoboditele vyhlazovacího tábora Osvětim. Jeho rozhořčení tedy plně chápu.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) September 6, 2019
"Mrzí mne, že diskuse o této soše překračuje racionální rámec, a doufám, že se podaří vyhrocenou rétoriku opustit a přejít k věcnému dialogu. Chtěl bych k tomu tímto všechny strany vyzvat. Vyjádření ministra kultury Ruské federace nepovažuji za vhodné. Myslím, že omluva by pomohla uklidnit situaci," uvedl v pátek Petříček.
Exministr zahraničí a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg soudí, že je na občanech Prahy 6, jestli má pomník na místě zůstat. "Pomník, o který se v Praze 6 jedná, nevznikl po válce jako spontánní dík za osvobození, nýbrž v době normalizace spíše jako výraz tehdejšího nuceného přátelství a obdivu k Sovětskému svazu. Byl to velmi typický počin tehdejší doby. Myslím, že je opravdu na občanech Prahy 6, jestli tam ten pomník má stát. Ale i kdyby se odsunul, tak by to sice ruské politiky naštvalo, ale bylo by to pochopitelné, vzhledem k tomu, co jsme zažili po 21. srpnu 1968, a nijak bych se tomu nedivil," uvedl.
V prohlášení, které má ČTK k dispozici, zdůraznil, že ve vyjádření radnice jasně zaznělo, že odstranění pomníku jednoho maršála nezmění vděčnost vůči mrtvým a zraněným při osvobozování Československa a že je jasné, jak velkou roli v něm Rudá armáda hrála.
"Mnohokrát jsme si v Ostravě už připomínali oběti ostravsko-opavské operace v roce 1945. Mluvil jsem s ruskými veterány, kteří k nám přijížděli a kteří mi víckrát dali najevo, jak se stydí za rok 1968. Ano, můžeme si říkat, že to vše byli jen pohůnci Stalina, ale pro mě to byli především obyčejní lidé, jejichž osudy semlela strašná válka, která rozbila jejich životy," napsal ČTK ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).
"Vím, maršál Koněv nebyl obyčejný voják, ale bude hodně těch, kteří i jeho pomník spojují především s těmi bezejmennými, co zůstali pod koly dějin beznadějně zapomenutí. Co o nich víme... skoro nic. Hrůza, před kterou člověk mlčí," dodal. "Přál bych si, aby ruský ministr kultury se snažil vědět něco víc o evropské historii," míní Zaorálek.
"Starosta jakéhosi obvodu řekl, že rada se bude zabývat demontáží památníku osvoboditeli a zachránci města. Je to takový místní gauleiter," řekl v pátek Medinskij v rozhovoru s ruskými novináři s odkazem na post vůdce regionální pobočky německé nacistické strany NSDAP. Poděkoval naopak prezidentovi Miloši Zemanovi, že maršálův památník hájí.
Kolem Koněvova památníku v pražské Bubenči panuje dlouhodobá kontroverze, která vyústila v pravidelné poškozování sochy, v pokusy památník ohradit a v demonstrace. Městská část bude o pomníku jednat 12. září na zastupitelstvu, starosta Kolář chce sochu přestěhovat jinam. Podle ruského velvyslanectví v Praze je postup Prahy 6 zneuctěním památky vojáků Rudé armády padlých v bojích proti nacistům za svobodu Československa.
Témata: Petr Fiala , Ivan Stěpanovič Koněv, Jiří Ovčáček, Tomáš Petříček, velvyslanectví Ruské federace, Praha, Ondřej Kolář , Lubomír Zaorálek, Karel Schwarzenberg
Související
13. ledna 2025 15:45
8. ledna 2025 17:48
15. listopadu 2024 19:47
11. října 2024 15:53
9. října 2024 17:41
17. září 2024 8:38