Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud s Cimickým začne příští týden, žádosti o odročení nebylo vyhověno

Jan Cimický
Jan Cimický
Foto: Korzo

Soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je obžalovaný z téměř čtyř desítek případů vydírání a znásilnění, má navzdory žádosti o odročení jednání kvůli jeho hospitalizaci začít v původně plánovaném termínu, tedy příští týden. Policie se zároveň dále nezabývá okolnostmi jeho převozu do převozu do pražské ÚVN.

Cimického právní zástupce Miroslav Kučerka před několika dny pro ČT potvrdil, že soudu byla odeslána žádost o odročení nařízeného jednání kvůli hospitalizaci klienta. Mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 8 Jana Humeni ale v pátek pro server iDnes.cz uvedla, že hlavní líčení by v úterý 7. listopadu mělo proběhnout.

Policie se zároveň přestala zabývat okolnostmi převozu psychiatra do Ústřední vojenské nemocnice. "Policisté osobu, které se tato věc týkala, vyslechli a zjistili, že nešlo o žádný pokus sebevraždy ani o nic jiného, co by spadalo do kompetencí policie," citoval Blesk vyjádření policejního mluvčího Richarda Hrdiny pro CNN Prima News.

Psychiatr se u soudu v kauze zneužívání pacientek mezi lety 1980 až 2016 nebude zpovídat ze tří nejzávažnějších skutků, zjistil deník Právo v říjnu. V obžalobě nakonec chybí kvůli promlčení. List napsal, že jde o zločiny znásilnění, při nichž došlo k pohlavnímu styku. Maximální možný trest se tak snížil z osmi na pět let odnětí svobody. Policie přitom navrhovala obžalobu i ve třech zmíněných případech.

Státní zástupce obžaloval Cimického v kauze zneužívání pacientek v září s tím, že hlavní líčení by mohlo být naplánováno na listopad.

Policie původně stíhala Cimického za 28 skutků, šlo o znásilnění či vydírání pacientek nebo dalších žen. Obžalobu navrhla už během loňského října. Státní zastupitelství jí případ už o měsíc později vrátilo, protože hrozilo promlčení. Bylo proto nutné najít další poškozené ženy.

Cimický pracoval jako psychiatr nejprve v Psychiatrické léčebně v Bohnicích a následně ve svém vlastním privátním centru. Věnoval se také literární činnosti, rovněž spolupracoval s médii. V roce 2021 měl být vyznamenán tehdejším prezidentem Milošem Zemanem, ale pod tíhou kauzy se rozhodl medaili nepřevzít.

Témata:  Jan Cimický soudy

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy