Podle Okamury je vláda Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN nečinná při řešení vysokých cen energií a hrozby hospodářské a společenské krize. K tomu chce SPD také svolat mimořádnou schůzi, k čemuž potřebuje podpisy 40 poslanců.

Fialova vláda podle Okamury nečiní dostatečné systémové kroky v ochraně občanů před energetickou krizí a chudobou a v ochraně firem, které podle něj často propouštějí či omezují činnost. Kritizoval také, že kabinet nic nedělá proti zdražování potravin či nedostatku některých léků.

Výborný řekl, že žádný z koaličních poslanců iniciativu SPD nepodpoří a podobné to bude patrně i u hnutí ANO. "Pokud chce SPD pomáhat občanům, rodinám, domácnostem a firmám, pojďme projednávat body, které k tomu směřují," uvedl. Pokud jsou poslanci SPD soudní, budou se chtít věnovat ve Sněmovně něčemu smysluplnému, nikoliv monologům svého předsedy, doplnil Výborný.

"Hnutí SPD se s námi o tom nebavilo. Nebavili jsme se o tom na klubu ANO, řešili jsme aktuální problémy," uvedla Schillerová. "V tuto chvíli toto není pro hnutí ANO na pořadu dne," dodala bývalá šéfka státní kasy.

Fialova vláda odolala v září ve Sněmovně prvnímu opozičnímu pokusu o své svržení. Hlasování tehdy vyvolalo opoziční hnutí ANO s podporou SPD kvůli aféře kolem již bývalého ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka a vládnímu postupu v řešení zejména energetické krize.

Aby kabinet padl, musí se pro nedůvěru vyslovit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101. Opoziční ANO a SPD mají v plné sestavě 92 hlasů. Vládní tábor ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů zastupuje 108 poslaneckých hlasů.