reklama

Radnice Prahy 6 v pátek Koněvovu sochu zakryla. Zdůvodnila to snahou ochránit pomník před vandaly. Pobouřeno tím bylo nejen ruské velvyslanectví, ale i někteří aktivisté. Policie od té doby musela řešit několik incidentů, při kterých se několik lidí pokusilo plachtu ze sochy strhnout.

Hrušínský si na sociálních sítích utahuje nejen ze sochy kontroverzního maršála Ivana Koněva, ale i mluvčího prezidenta Miloše Zemana Jiřího Ovčáčka. Sdílel fotomontáž, na které Ovčáček močí na podstavec pomníku.

„Neznámý vandal močil za bílého dne na komunistický pomník sovětského vojáka Koněva. Socha byla Dejvicím vnucena v době sovětské okupace,“ píše na facebooku herec.

I když je Koněv označován za osvoboditele ČSR i vyhlazovacího tábora Auschwitz, Hrušínský připomíná i další události, se kterými byl spojen. „Je známo, že Koněv přijel se svými vojsky do osvobozené Prahy den po skončení II. světové války. O tři roky později Sovětský svaz v roce 1948 řídil tzv. únorový komunistický puč, po kterém na 41 let přestala v Československu existovat svoboda a demokracie. V roce 1956 v čele sovětských vojsk brutálně potlačil pokus Maďarů o osvobození od sovětské nadvlády. Byl jedním z “architektů” tzv. Berlínské zdi. V roce 1968 radil Leonidu Brežněvovi při vojenském přepadení Československa,“ vyjmenovává.

„Zkrátka hrdina SSSR, kterého z neznámých důvodů Dejvice 30 let po vyhnání sovětských okupantů z Československa a získání svobody stále ještě vystavují na svém území. (Paradox: Český maršál Radecký na Malé Straně nebo Panna Marie na Staroměstském nám. být nesmějí.) Přeji dejvickým radním odvahu k jeho trvalému odstranění a sovětskému maršálovi šťastnou cestu na smetiště dějin za svým vůdcem Stalinem, kam dávno patří,“ pokračuje ve své kritice Ovčáček.

‪Sám Ovčáček bere problémy kolem sochy Koněva na Praze 6 velmi vážně. Už minulý týden položil hradní mluvčí u pomníku kytici. Teď se navíc přidá k demonstrantům, kteří se sejdou u sochy sovětského generála. „V pondělí v 16:00 se zúčastním demonstrace u sochy maršála Koněva, osvoboditele ČSR i Osvětimi. Musíme pozvednout hlas proti extremistickým nositelům nenávisti, kteří chtějí rozdělit společnost, zničit hodnoty demokracie a svobody, kteří chtějí poplivat čest České republiky,“ uvel na sociálních sítích. Protestu by se měl zúčastnit i poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

Loading...

3 komentáře (Poslední 03.09. 20:34) Napište svůj názor

reklama