Kraje už během srpna dostávají z rezerv šest milionů kusů těchto sad na očkování proti Covidu-19. SSHR má nyní celkově ve skladech zhruba 177 milionů kusů zdravotnických ochranných pomůcek, jde o dvouměsíční zásobu. Na začátku loňského roku bylo ve skladech 30.000 kusů těchto pomůcek, řekl dnes novinářům předseda SSHR Pavel Švagr.

Na začátku letošního roku SSHR do rezerv nakoupila 12 milionů očkovacích sad, ministerstvo zdravotnictví nedávno rozhodlo, že se mají tři čtvrtiny zásob uvolnit. Polovinu zásob během srpna postupně obdržely krajské nemocnice a čtvrtinu získají do 5. či 6. září fakultní nemocnice. "Čtvrtina zůstane pro případné další použití ve státních hmotných rezervách," uvedl Švagr a dodal, že toto množství by mělo vykrýt případné problémy se zásobováním.

Celková hodnota zdravotnických ochranných pomůcek ve skladech SSHR nyní podle Švagra dosahuje 1,9 miliardy korun. Nemocnice v ČR mají už od podzimu od SSHR zapůjčeno na 1000 lůžek a zhruba 1700 plicních ventilátorů a dýchacích přístrojů, další lůžka a přístroje má ještě správa ve skladech.