O nákupu zásob plynu do hmotných rezerv rozhodla vláda, ČR je dosud neměla. SSHR tak zakoupila za 8,5 miliardy korun 2,4 TWh zemního plynu, který dodává ČEZ. "Je potřeba si uvědomit, že v této ceně je zahrnuto nejen 21 procent DPH, ale také doprava tohoto plynu do zásobníků v ČR a náklady na jeho uložení a skladování, a to až do března 2023," uvedl Švagr.

Cenu kritizoval například předseda SPD Tomio Okamura. Pokud by podle něj stát nakoupil plyn přímo od dodavatele plynu, tedy z Ruska, dalo se stejné množství plynu nakoupit za 1,6 miliardy korun.

"Kapacity plynovodů prostě nejsou nafukovací a doprava plynu k nám má své limity. Předzásobení dnes realizuje prakticky celá Evropa. A platí, že čím později koupíte, tím později také máte plyn 'pod střechou'," řekl Švagr. Podle Švagra by sice mohlo být cenově výhodnější počkat s nákupem plynu například na říjen, úkolem SSHR ale bylo zajistit plyn co nejdříve.

"Dnešní garance jistoty dodávek nemusí v budoucnu vůbec platit. Na druhou stranu, kdybychom ten nákup provedli na začátku března, když začala válka na Ukrajině, tak bychom zaplatili za stejně množství o čtyři miliardy korun více," uvedl Švagr.

Zásobníky plynu v ČR jsou nyní naplněné zhruba z 62 procent, vyplývá z dat organizace Gas Infrastructure Europe (GIE), sdružující evropské provozovatele plynárenských infrastruktur. Plynové zásobníky mají být před letošní zimou naplněné nejméně z 80 procent, rozhodl Síkela mimořádným opatřením.