Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA zavádí nové sankce proti Rusku. Pocítí je celá Evropa

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky platící za ruský plyn, destabilizovat ruský devizový trh a posílit závislost Ruska na Číně. Na tyto dopady upozorňují ruští ekonomové, píše server The Guardian.

Ve čtvrtek Washington zavedl sankce na Gazprombank, státem kontrolovanou banku, která dosud zajišťovala platby za ruské energetické zdroje. Nové restrikce zakazují této bance provádět jakékoli nové transakce spojené s energií, které se dotýkají amerického finančního systému. Součástí sankcí je také zacílení na dalších 50 ruských bank a na ruský platební systém SPFS (ruská alternativa SWIFT).

Maďarsko a Slovensko, které mají dlouhodobé smlouvy s ruským Gazpromem, nyní analyzují, jak se změny dotknou jejich platebních mechanismů. Podle ruského náměstka ministra energetiky Pavla Sorokina Gazprombank zatím odmítla komentovat, zda bude nadále schopna přijímat platby od evropských klientů.

Analytici ze Sinara Investment Bank uvedli, že do konce roku 2024 pravděpodobně nebude možné realizovat platby za energetické zdroje přes Gazprombank. USA však stanovily přechodná období: do 20. prosince 2024 pro transakce zahrnující Gazprombank a do 28. června 2025 pro projekty jako Sakhalin-2, týkající se ropy a plynu na ruském Dálném východě.

Kreml označil nové sankce za pokus USA narušit ruský export plynu, ale uvedl, že řešení bude nalezeno. Gazprombank tvrdí, že sankce neovlivní její bankovní operace, ale nekomentovala, jak zajistí platby za plyn.

Požadavek Moskvy z března 2022, aby „nepřátelské země“ platily za ruský plyn prostřednictvím systému převodu tvrdých měn na rubl, nyní zřejmě ztrácí na významu. Kupci budou muset hledat nové zprostředkovatele pro své transakce.

Spojené státy umožňují určité energetické transakce pro vybrané ruské finanční instituce až do 30. dubna 2025. Někteří analytici naznačují, že Gazprombank by mohla být na tento seznam přidána, čímž by se zmírnily bezprostřední dopady sankcí.

Tyto kroky Washingtonu přicházejí v době, kdy se ruská ekonomika snaží přizpůsobit stále přísnějším sankcím a hledat nové způsoby, jak udržet své klíčové exportní kanály funkční. 

Témata:  USA sankce zemní plyn

Související

Aktuálně se děje

11. července 2025 8:26

Poslední z velkých hvězd je ve Varech. Skarsgård bude v Česku i o víkendu

Do Karlových Varů již ve čtvrtek dorazila poslední z velkých festivalových hvězd, která okoření závěr letošního 59. ročníku filmové přehlídky. Dnes a zítra se mohou přítomní fanoušci kinematografie setkat se Stellanem Skarsgårdem.

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.