Událost si vyžádala dva mrtvé, dalších 55 lidí se zranilo. Jde tak o jeden z nejtragičtějších požárů v domovech pro seniory za poslední roky. Podle Jakoba by bez profesionálního zásahu všech složek Integrovaného záchranného systému a pomoci dobrovolníků při evakuaci bylo obětí ještě více.

"To, že se tam bohužel objevily potom v průběhu noci dvě oběti, je smutná věc. Mrzí mě to. Ale přesto - zásah všech složek a pomoc dobrovolníků, kteří pomáhali s evakuací osob, byly plně profesionální. Bez toho by bylo obětí nepochybně více," míní Jakob.

Hasiči objevili dva mrtvé a jednoho člověka se středně těžkým zraněním při dohašování a postupu budovou. "Komentářů týkajících se evidence osob ze strany provozovatele se zdržím," napsala na twitteru k tragickým následkům požáru hejtmanka Petra Pecková (STAN). Jakob se k tomu nechtěl vyjadřovat. "Asi mi to ani nepřísluší, to budou řešit jiní. Samozřejmě je to věc, ke které by rozhodně docházet nemělo," dodal. Vyjádření provozovatele ČTK zjišťuje.

Obec je podle Jakoba v kontaktu s provozovatelem alzheimer centra. Dala mu k dispozici svou zasedací místnost, aby měl prostor, odkud své činnosti koordinovat.

Alzheimer centrum by mohlo dostat dotace, klienti mimořádnou dávku

Ministerstvo práce je připraveno alzheimer centru z Roztok u Prahy, které ve středu zachvátil požár, poskytnout mimořádnou dotaci. Úřad práce poškozeným klientům v případě potřeby vyplatí mimořádnou dávku až 63.750 korun. Ve společné tiskové zprávě to sdělilo tiskové oddělení ministerstva práce a generální ředitelství úřadu práce.

„Aktuální možností je poskytnout mimořádnou dotaci spojenou s náhradním ubytováním a péčí o poškozené,“ uvedl bez dalších podrobností v tiskové zprávě ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Tiskové oddělení ministerstva sdělilo, že šéf resortu na místo neštěstí dorazil hned ve středu večer "chvíli po vypuknutí požáru". Vyjádřil lítost a poděkoval hasičům, policistům, zdravotníkům i všem ostatním, kteří se zapojili do záchranné akce. Sdělil také, že jeho úřad je připraven "podat všem poškozeným pomocnou ruku".

Úřad práce nabízí podle svého generálního ředitele Viktora Najmona možnost na místě zřídit své mobilní pracoviště. Své pracovníky tam už vyslal a je ve spojení s vedením obce.

Oběti požáru, povodní, tornáda a jiných nenadálých událostí mohou získat mimořádnou okamžitou pomoc. Tato podpora patří mezi dávky hmotné nouze. Je tedy pro lidi, kteří nemají příjem a majetek a nedokážou situaci a následky řešit vlastními silami. "V případě neštěstí v Roztokách ji úřad práce může poskytnout klientovi, kterého postihla vážná mimořádná událost a jeho sociální a majetkové poměry mu neumožňují překonat nepříznivou situaci," uvedlo ministerstvo a úřad v tiskové zprávě.

Úřad může obětem přírodní pohromy vyplatit až 15násobek životního minima, nyní tedy 63.750 korun. Dál pak může poskytnout také peníze na nezbytný jednorázový výdaj, a to třeba na poplatek za vyřízení dokladů.

O zraněné po požáru se starají v šesti nemocnicích

O zraněné po požáru alzheimer centra v Roztokách u Prahy se starají zdravorníci v pěti pražských nemocnicích a v kladenské nemocnici. Podle informací, které ČTK doposud získala od mluvčích nemocnic, je většina z čtyř desítek lidí ve stabilizovaném stavu. Tři lidé v motolské nemocnici jsou na jednotce intenzivní péče. Při požáru zemřeli dva lidé, dalších 55 se zranilo, z nichž dva byli podle mluvčí středočeské záchranné služby Moniky Novákové v kritickém stavu.

Motolská nemocnice se stará o 16 pacientů, z nichž jsou tři na JIP. "Ostatní s lehčími potížemi jsou zatím u nás, ale se sociálními pracovnicemi už jednáme o jejich umístění do jiných zařízení," řekla ČTK mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková.

Kladenská nemocnice přijala od záchranářů v noci na dnešek osm zraněných, mluvčí Nováková uvedla, že by mezi nimi měl být i klient v kritickém stavu. Podle mluvčí kladenské nemocnice Olgy Oliveriusové jsou všichni přijatí ve stabilizovaném stavu.

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze přijala ženu, která se při požáru nadýchala zplodin. Propustila ji hned, jak se jí ulevilo, řekla ČTK mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

Mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice Petr Sulek ČTK řekl, že nemocnice přijala tři ženy a dva muže. "Nejsou v ohrožení života, ale zůstávají v nemocnici na pozorování a je předpoklad, že v řádu několika pár dní je nemocnice propustí," doplnil

Do střešovické nemocnice bylo podle informací mluvčí Jitky Zinke přepraveno pět zraněných a všichni jsou tam nadále hospitalizováni.

V nemocnici Na Homolce jsou podle mluvčí Martiny Dostálové dva pacienti na interně ve stabilizovaném stavu.

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, v níž je popáleninové centrum, nepřijala podle mluvčí Terezy Romanové žádného pacienta v souvislosti s požárem v Roztokách.

Záchranáři vyhlásili ve středu traumaplán používaný u událostí s větším počtem zraněných. Pražští zdravotničtí záchranáři také vyslali na pomoc kolegům ze Středočeského kraje záchranářský speciál Fenix, záchranářskou posádku a leteckou výjezdovou skupinu. Fenix odvezl 12 lidí, všichni byli podle Novákové lehce zranění, letecká posádka nikoho nepřevážela.

Požár v centru vypukl ve středu kolem 19:00. Hasiči museli vyhlásit čtvrtý stupeň požárního poplachu, zasahovalo jich téměř 100. Seniory z hořící budovy v Nádražní ulici evakuovali po nastavovacích žebřících. Požár hasiči dohašovali celou noc, přičemž pod kontrolu jej dostali kolem dnešních 04:00.

Policisté začali požár alzheimer centra v Roztokách u Prahy vyšetřovat pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle předběžného odhadu hasičů oheň způsobil škodu asi 70 milionů korun, jeho příčina zatím není známa.