Přibylo lidí, kteří si myslí, že dostat virus pod kontrolu potrvá déle než půl roku. V polovině března o tom bylo přesvědčeni 15 procent, nyní 36 procent. Téměř polovina dotázaných uvedla, že má větší strach z ekonomických důsledků krize než ze zdravotních důsledků. Zhruba tři pětiny Čechů v této souvislosti soudí, že budou muset více šetřit a více přemýšlet nad většími výdaji.

Podle zjištění agentury se v porovnání s koncem března a po částečném rozvolňování opatření, která proti šíření koronaviru zavedla vláda, změnil i postoj lidí k pohybu na veřejnosti. Stanovená hygienická opatření ale vesměs dodržují.

Ven z domu nyní vychází v případě nutnosti 57 procent lidí, před měsícem doma zůstávalo přes 70 procent lidí. O pět bodů na 68 procent ubylo lidí, kteří se vyhýbají hojně navštěvovaným místům, a o osm bodů na 62 procent klesl i počet těch, kteří kvůli koronaviru omezili styk se známými. Čtyři pětiny Čechů ale dál nosí roušku a pravidelně si myje ruce, téměř tři pětiny používají dezinfekční prostředky. Ochranné rukavice nosí výrazně méně lidí, zhruba třetina.

Proti předchozím týdnům se zvětšil také zájem lidí o on-line nákupy. "V posledních 14 dnech využilo e-shop s donáškou domů 43 procent lidí, což je o deset procentních bodů více než před měsícem," uvedla agentura. Doplnila, že o deset bodů na 26 procent vzrostl rovněž zájem lidí o rozvoz jídla z restaurace.

Agentura provedla průzkum od 23. do 26. dubna mezi tisícovkou lidí starších 18 let. Předchozí průzkum ohledně názorů lidí při koronavirové epidemii uskutečnila mezi 27. až 29. březnem.