reklama

Černošický úřad vedl s premiérem správní řízení kvůli přestupku proti zákonu o střetu zájmů. Andrej Babiš čelil podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert. Premiér se bránil tím, že holding v únoru 2017 vložil do svěřenského fondu. Tvrdil, že tím dostál povinnostem vyplývajícím ze zákona o střetu zájmů.

Černošický úřad poprvé rozhodl v Babišův neprospěch v lednu, středočeský úřad ale po premiérově odvolání vrátil případ k novému rozhodnutí. V srpnu v Černošicích opět shledali u Babiše střet zájmů, krajský úřad po dalším odvolání ve čtvrtek řízení zastavil.

"Ta záležitost je skončena. Bylo jasné, že to takhle musí dopadnout," řekl dnes Babiš. "Samozřejmě celé to bylo vyprovokováno na základě udání zkorumpované neziskovky Transparency International a udavačů z Pirátů. Je to úplně nesmyslné od počátku, protože pokud v naší zemi jsme zavedli speciální zákon proti Babišovi lex Babiš a já jsme postupoval podle toho zákona, takže nemůžu mít žádný střet zájmů," doplnil. Protikorupční organizace Transparency International (TI) podala v červenci na premiéra žalobu kvůli poškozování svého dobrého jména. Babiš o TI mluví opakovaně jako o zkorumpované organizaci.

Premiér později ČTK napsal, že za výsledek je rád. "Ale na druhou stranu jsem věřil tomu, že žijeme v právním státě a že úřady dojdou k tomu, co tvrdím od počátku," uvedl Babiš.

Městský úřad v Černošicích je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije. Podnět mu odeslala Transparency International ČR, která tvrdí, že Babiš ovládá holding Agrofert i po převedení do svěřenských fondů a vlastnictvím médií porušuje zákon.

Krajská opozice už dřív kritizovala skutečnost, že Babišovo minulé odvolání proti rozhodnutí černošického úřadu projednával středočeský krajský úřad. Poukazovala na to, že ve středních Čechách vládne Babišovo hnutí ANO. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) tehdy podezření z podjatosti odmítla.

Loading...

1 komentář (Poslední 30.09. 13:02) Napište svůj názor

reklama