reklama

Naopak jen výjimečně tuto možnost využívá 39 procent z nich. Zkontrolovat předepsané léky mohou v případě, že pacientovi vydávají lék na recept z jeho občanského průkazu, případně kódu z receptu vytištěného od lékaře, zaslaného na e-mail nebo na mobilní telefon.

Většina lékárníků se podle průzkumu setkala s tím, že pacientovi různí lékaři předepsali lék se stejnou účinnou látkou nebo s látkami, které se vzájemně vylučují. Téměř dvě třetiny z nich se v takové situaci snaží spojit s předepisujícím lékařem, téměř pětina lékáren pak pacientovi problematický lék nevydá.

Také osmdesát procent lékařů uvedlo, že se vždy při předepisování nového léku zajímají o to, jaká další léčiva pacient užívá. Většinou se spoléhají na paměť pacienta, alespoň občas do lékového záznamu nahlíží 40 procent.

Česká lékárnická komora (ČLnK) dnes v tiskové zprávě informovala, že konzultovat s lékárníkem je vhodné i užívání volně prodejných léků nebo doplňků stravy. "V rámci samoléčby mohou lékárníci pacientům doporučit jiný lék než ten, pro který si původně do lékárny přišli. Pacientem požadovaný lék může být pro daného pacienta například nevhodný s ohledem na jiné užívané léky nebo další onemocnění," vysvětlil prezident komory Aleš Krebs.

Může jít například o nevhodné vzájemné ovlivňování léků na ředění krve s některými léky proti bolesti. Lidé podle lékárníků chybují také například v tom, že kombinují více přípravků s paracetamolem nebo zkracují interval mezi jeho dávkami. Lékárník také pacientovi doporučí navštívit lékaře, pokud by to už jeho zdravotní stav vyžadoval.

reklama