reklama

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) potvrdil večer na platformě X, že funkce vkládání příloh, kvůli které bylo spuštění systému odloženo, je nyní opravena. Je však nutné znovu otestovat bezpečnost, a proto chce Cermat provést penetrační testy dnes večer či v pátek.

Původně plánovaný termín spuštění systému, který byl stanoven na noc z dnešního čtvrtka na pátek, by měl být podle Krejčího nyní dodržen, a systém by měl začít fungovat v pátek večer.

"Funkce vkládání příloh, která způsobila zpoždění spuštění systému pro elektronické podávání přihlášek na SŠ, byla opravena. Nyní je po implementaci opravy prověřována funkčnost celého systému," uvedl Bek.

Ministr se veřejně omluvil za vzniklé komplikace a požádal rodiče a uchazeče o trpělivost. Večer sdělil, že problém s nahráváním příloh byl vyřešen a celý systém se nyní ověřuje. "Podle vyjádření Cermatu bude systém spuštěn během pátku," dodal ministr.

K digitalizaci přijímacího řízení došlo s cílem usnadnit proces přihlašování a zpřehlednit rozřazování uchazečů do škol na základě jejich preferencí a toho, jak u přijímacích zkoušek uspěli. Uchazeči a jejich zákonní zástupci nebudou obcházet školy se zápisovými lístky, které se ruší. Systém sám přiřadí uchazeče do škol podle jejich výsledků a pořadí škol uvedených na přihlášce, které je ale nově závazné.

"Proto je v nejlepším zájmu uchazeče napsat do přihlášek pořadí oborů podle skutečného zájmu – na první místo obor, kam skutečně chce jít nejvíc a na třetí místo dát například obor, kde existuje vyšší pravděpodobnost přijetí. Taktizovat v tomto případě nemá význam. Systém vás 'v žebříčku' přiřadí na nejvýše zapsanou školu, kde uspějete," uvedl dříve Bek.

V případě, že uchazeč odmítne na školu, kam byl přiřazen, nastoupit a vzdá se svého místa, nepostoupí automaticky na školu zapsanou na nižší pozici, i kdyby tam také uspěl. Musí podat novou přihlášku do druhého kola.

"Doporučujeme také podat si alespoň jednu přihlášku do maturitního oboru, a absolvovat tak jednotnou přijímací zkoušku. I s jednou jedinou přihláškou na maturitní obor budete mít dva pokusy. Ve druhém a dalších kolech přijímacího řízení se už jednotná přijímací zkouška neskládá a bez jejího absolvování v kole prvním není možné být přijat na maturitní obor," dodal ministr.