Podle zástupců některých pražských porodnic roste počet rodiček, které jsou pozitivní na covid-19. Výsledek antigenního nebo PCR testu, které většina těhotných žen podstupuje při příjmu do porodnice, přitom mnohde určuje, zda u porodu bude moci být partner ženy. Test na covid-19 při příjmu oddělení zatím odmítly podstoupit jen jednotlivkyně, uvedli mluvčí a pracovníci porodnic v hlavním městě, které ČTK oslovila.
Na Gynekologicko-porodnické klinice 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole testují všechny rodičky na covid-19 metodou PCR. "Pokud je žena pozitivní, následuje standardní postup jako u všech občanů. Rodička je izolována, personál k ní přistupuje v ochranných prostředcích, délka hospitalizace je standardní. Po propuštění z porodnice pokračuje v izolaci doma," vysvětlila vrchní sestra Gynekologicko-porodnické kliniky v Motole Iveta Oravcová s tím, že i během izolace zůstává novorozenec se svou matkou, která o něj pečuje.
První porod ženy s nákazou koronavirem v motolské porodnici zaznamenali na počátku dubna loňského roku. Během letních měsíců se v Motole podle Oravcové s nakaženými rodičkami nesetkali. Opětovně se takové případy vyskytly ke konci října 2020. Od té doby rodilo v Motole zhruba 60 žen nakažených covidem-19. To, že v porodnici U Apolináře, tedy na Gynekologicko-porodnické klinice 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze, evidují v poslední době vyšší počet nakažených rodiček, uvedl rovněž mluvčí VFN Michal Schneider. Mluvčí Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí Pavlína Prusenovská na dotazy ČTK zatím neodpověděla.
V Motole je rovněž nadále za stanovených podmínek možná přítomnost třetí osoby u porodu, a to i tehdy, když rodí žena, která je pozitivní na covid-19. V takovém případě musí mít její partner u porodu nasazený respirátor a nesmí mít příznaky respirační nemoci. Podmínkou rovněž je to, že třetí osoba musí žít s rodičkou ve společné domácnosti. Podobně tomu podle mluvčího VFN je i na tamní Gynekologicko-porodnické klinice.
Naopak na Gynekologicko-porodnické klinice Fakultní nemocnice Bulovka není u porodu covidem-19 nakažené ženy přítomnost třetí osoby možná, jak za nemocnici uvedl Šimon Štefanides z oddělení PR a komunikace. V porodnici na Bulovce testují antigenním testem všechny těhotné. Ty, které mají pozitivní výsledek, ošetřují zdravotníci v izolaci bez možnosti doprovodu při porodu. Stejná omezení platí i v případě, že žena test absolvovat odmítne, dodal Štefanides.
V porodnici ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV) testují na covid-19 podle primáře kliniky Michaela Halašky pouze ženy s možnými symptomy nemoci a ty, které jsou přijaté k plánovanému císařskému řezu. V případě, že test vyjde jako pozitivní nebo ho žena odmítne podstoupit, je pacientka umístěná na speciální pokoj a přítomnost partnera při porodu není možná. Podle primáře ve FNKV rodilo zatím méně než deset covid pozitivních žen. "Jde zatím o minimální počty. Částečně je to dané tím, že se snažíme, pokud to jde, naplánovat porod po ukončení karantény," uvedl Halaška.
Od loňského března, kdy byla v Česku poprvé potvrzena přítomnost nového koronaviru, prokázaly testy v metropoli přes 153.000 případů nákazy. Přibližně 85 procent nakažených už se z nemoci uzdravilo.
Témata: koronavirus (coronavirus) COVID-19, porody
Související
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33
14. října 2024 10:32
10. října 2024 9:45