Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Testování v předvánočním týdnu bude ve školách jen v pondělí 20. 12.

Test na přítomnost nemoci covid-19
Test na přítomnost nemoci covid-19
Foto: Pixabay

Testování dětí ve školách se uskuteční v předvánočním týdnu pouze v pondělí 20. prosince. V dalších dnech bude případně doplněno testováním v ohniscích nákazy na základě rozhodnutí krajských hygienických stanic. Na on-line tiskové konferenci to dnes řekla hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) připomněl, že každé pozitivně testované dítě musí jít ještě na potvrzující PCR test. Podle něj je testování v pondělí lepší variantou, při pozdějším testování by rodiče museli s dětmi na PCR test na Štědrý den nebo o vánočních svátcích.

Že se testování dětí před Vánocemi nebude konat v poslední den výuky ve středu 22. prosince, už v minulých dnech připustil ministr školství v demisi Robert Plaga (za ANO). Zdůvodnil to dlouhými čekacími lhůtami na potvrzující PCR testy v některých regionech. Plaga uvedl, že by o termínu testování měla v pondělí rozhodnout vláda. Vojtěch ale řekl, že neví o tom, že by kabinet měl věc projednávat.

Podle Svrčinové vzešlo rozhodnutí z jednání s ministerstvem školství, které se uskutečnilo v minulých dnech. V pondělí 20. prosince tedy podle hlavní hygieničky bude plošné testování, které může na základě rozhodnutí krajských hygieniků doplnit testování v ohnisku nákazy. Tento systém už podle Svrčinové funguje například v Libereckém, Královéhradeckém a Moravskoslezské kraji. Liberecký kraj má podle ní připravené mobilní týmy, které doplňující testování mohou ve školách udělat.

Svrčinová také řekla, že ministerstvo připravuje nové technické řešení vydávání žádanek na potvrzující PCR test pro pozitivně testované děti ve školách. Nyní musí žádanku vystavit praktický lékař dětí nebo hygienik. Nově by vše mělo jít automaticky přes pracovníky v externích call centrech.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 školství

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2026 19:43

Vystrčil poletí na Tchajwan linkou. Babišovu vládu zkritizoval

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) poletí na Tchajwan komerčním letem. Potvrdil to na úterní tiskové konferenci, kde komentoval předchozí rozhodnutí vlády, která mu znemožnila let armádním strojem. Vystrčil dnes neváhal kritizovat premiéra Andreje Babiš (ANO). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Andrej Babiš

Osud StarDance už se řeší i ve vládě. Babiš s Klempířem nesouhlasí

Generální ředitel České televize Hynek Chudárek se sešel s premiérem Andrejem Babišem, aby společně projednali napjatou situaci kolem vládního návrhu zákona o médiích veřejné služby. Výsledkem jejich jednání je dohoda o vytvoření speciální pracovní skupiny, které se bude účastnit i samotný premiér. Podle šéfa televize si současný vládní návrh vyžádá rozsáhlé úpravy.