reklama

Podle ministerstva bylo v pondělí testováno 354.648 žáků a 138.766 zaměstnanců. V úterý se připojilo dalších 17.519 žáků a 10.727 zaměstnanců, kteří nebyli testováni v úterý. Podruhé budou školáci i pracovníci škol testováni ve čtvrtek.

"Díky testování jsme schopni zachytit potenciální zdroje nákazy a zamezit tomu, aby se onemocnění nekontrolovaně šířilo v žákovské komunitě," uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Sám ale už v pátek připustil, že přesnější než antigenní sady jsou testy metodou PCR, které se zpracovávají v laboratoři. Postupně by je tak měla laboratorní metoda nahradit. Také odborníci upozorňují, že antigenní testy jsou vhodné spíš pro lidi s příznaky na rychlé prokázání, jestli jsou nakažení koronavirem.

"Nízké číslo zachycených pozitivních případů naznačuje, že dosavadní opatření měla smysl. Žáci přišli do škol z domácností, kde bylo riziko nákazy minimální," uvedla k tomu pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Podle kritiků mohou být ale malé počty zachycených nakažených důsledkem nepřesných testů.

Na hodnocení výsledků je podle statistiků příliš brzy. "Pro celkové vyhodnocení záchytů bude nutné vyčkat na uzavření dat minimálně za celý týden. Samotný efekt škol se může projevit nejdříve za deset dní, sdělil k tomu řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

reklama