reklama

Testy, které nařídí lékař nebo hygienická služba jsou dál zdarma, stejně jako testování dětí. Celkově žije v ČR 10,702 milionu lidí, z nich 8,683 milionu jsou dospělí. Alespoň jednou dávku očkování dostalo 5,958 milionu z nich. Zbývá tedy asi 2,725 milionu lidí, kteří si testy ode dneška budou platit sami. Kolik lidí se nemůže očkovat ze zdravotních důvodů, data neuvádějí.

Výsledek testu, potvrzení o očkování nebo nákaze potřebují lidé podle ministerstva například pro návštěvu sportovních utkání nebo kulturních akci, památek, kadeřnictví a dalších služeb péče o tělo nebo ubytovacích služeb. Ode dneška potvrzení o bezinfekčnosti navíc kontrolují provozovatelé restaurací, dosud měli povinnost se prokázat jen zákazníci při kontrole hygienickou stanicí.

Celkově bylo od loňského února podle dat o testování provedeno přes 11,7 milionu PCR testů a 28,9 milionu antigenních testů, které jsou většinově používány právě jako testy preventivní. Zdravotní pojišťovny od začátku epidemie vydaly za testování téměř 16 miliard korun. Loni to bylo zhruba pět miliard korun, letos do září už skoro deset miliard. Kromě antigenních testů, které letos stály podle dostupných údajů pojišťoven více než 4,4 miliardy korun, přispívaly také letos na jaře firmám na samotesty jejich zaměstnanců. Šlo o více než 720 milionů korun.

Z celkového počtu 40 milionů testů bylo přes 29 milionů takzvaně preventivních, tedy udělaných na žádost testovaného. Dalších 6,34 milionu bylo testů z epidemiologických důvodů, tedy nařízených krajskými hygienickými stanicemi. Nařizují se například lidem, kteří byli v rizikovém kontaktu s někým pozitivně testovaným. Asi 3,62 milionu testů bylo diagnostických. Lékaři je předepsali proto, aby nákazu potvrdili, či vyloučili u lidí, kteří měli příznaky nemoci.

Preventivní testy odhalily celkově více než 219.000 nakažených. PCR testy celkově odhalily 854.000 pozitivních lidí, kteří měli příznaky, a 681.000 bez příznaků. U antigenních testů, které odborníci považují za méně přesné, šlo o 133.000 lidí s příznaky a 86.000 lidí bez příznaků.

reklama