Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tisíce lidí v Praze demonstrují proti Babišovi. Střelbu uctily minutou ticha

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Na Václavském náměstí v Praze začala demonstrace za odstoupení premiéra Andreje Babiše (ANO). Na místě je pódium, nad nímž je nápis Konec vlády jedné straky, níže mohou lidé sledovat dění na dvou obrazovkách. Horní část náměstí se podle zpravodajů ČTK postupně plní, na místě už jsou tisíce lidí.

Na demonstraci vystoupí například předseda pořadajícího spolku Milion chvilek Mikuláš Minář a místopředseda Benjamin Roll nebo ředitel Transparency International David Ondráčka. Policie už omezila vjezd vozidel na horní část náměstí.

Milion chvilek chce dnes půlhodinovým programem na Václavském náměstí a následným pochodem centrem Prahy na hlavní nádraží vyzvat Babiše k odstoupení z funkce předsedy vlády. Organizace mimo jiné oznámí termín dalšího velkého pražského protestu. Lidé si přinesli transparenty s nápisy jako "Všetci kradnú, iba já čerpám" či "Na vši patří petrolka, na Babiše kriminál".

"Několik desítek policistů a strážníků dohlíží na veřejný pořádek i dopravu v souvislosti se shromážděním na Václavském náměstí. Vzhledem ke zvyšujícímu se počtu lidí na místě byl omezen vjezd vozidel na náměstí," uvedla na twitteru policie.

Původně organizátoři vyzvali k tomu, aby pochod byl hlasitý, účastníci si tak měli přinést píšťalky, klaksony či bubny. Vzhledem k dnešní tragédii ve Fakultní nemocnici Ostrava ale odvolali bubeníky, oběti střelby demonstranti uctí minutou ticha. Dvaačtyřicetiletý muž z Opavska, který před dopadením spáchal sebevraždu, dnes ráno ve zdravotnickém zařízení zastřelil šest lidí. Další tři postřelil, jeden ze zraněných je v kritickém stavu.

Demonstraci svolal Milion chvilek po událostech minulého týdne. Podle auditu Evropské komise, který zveřejnila některá média, Babiš porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů. Nadále totiž ovládá holding Agrofert, který pobírá unijní dotace. Česko podle auditu přijde o stovky milionů korun. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zároveň zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání Babiše a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo a věc vrátil k došetření.

Témata:  Andrej Babiš demonstrace proti Babišovi (16.11.2019)

Aktuálně se děje

23. května 2024 14:46

Norsko uzavře hranice ruským turistům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy