reklama

Na demonstraci vystoupí například předseda pořadajícího spolku Milion chvilek Mikuláš Minář a místopředseda Benjamin Roll nebo ředitel Transparency International David Ondráčka. Policie už omezila vjezd vozidel na horní část náměstí.

Milion chvilek chce dnes půlhodinovým programem na Václavském náměstí a následným pochodem centrem Prahy na hlavní nádraží vyzvat Babiše k odstoupení z funkce předsedy vlády. Organizace mimo jiné oznámí termín dalšího velkého pražského protestu. Lidé si přinesli transparenty s nápisy jako "Všetci kradnú, iba já čerpám" či "Na vši patří petrolka, na Babiše kriminál".

"Několik desítek policistů a strážníků dohlíží na veřejný pořádek i dopravu v souvislosti se shromážděním na Václavském náměstí. Vzhledem ke zvyšujícímu se počtu lidí na místě byl omezen vjezd vozidel na náměstí," uvedla na twitteru policie.

Původně organizátoři vyzvali k tomu, aby pochod byl hlasitý, účastníci si tak měli přinést píšťalky, klaksony či bubny. Vzhledem k dnešní tragédii ve Fakultní nemocnici Ostrava ale odvolali bubeníky, oběti střelby demonstranti uctí minutou ticha. Dvaačtyřicetiletý muž z Opavska, který před dopadením spáchal sebevraždu, dnes ráno ve zdravotnickém zařízení zastřelil šest lidí. Další tři postřelil, jeden ze zraněných je v kritickém stavu.

Demonstraci svolal Milion chvilek po událostech minulého týdne. Podle auditu Evropské komise, který zveřejnila některá média, Babiš porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů. Nadále totiž ovládá holding Agrofert, který pobírá unijní dotace. Česko podle auditu přijde o stovky milionů korun. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zároveň zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání Babiše a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo a věc vrátil k došetření.

reklama