Tomáš Tesař, bývalý náměstek ministra životního prostředí a vlivný muž s blízkými vazbami na předsedy TOP 09, nedávno v tichosti opustil svou pozici. I když Tesař tvrdí, že se rozhodl dobrovolně, existují náznaky, že jeho odchod může souviset s policejním vyšetřováním a varováním tajné služby BIS.
Podle Seznam Zpráv měl Tomáš Tesař, který v minulosti pracoval v byznysu a logistické firmě Čechofracht, blízké vztahy s podnikatelským světem, což se nyní odráží v jeho politické kariéře. Případ, který vyšetřuje policie, souvisí s rekultivacemi krajiny postižené důlní těžbou v severních Čechách. „Jde o takzvané sukcese, při kterých se příroda má postarat o proměnu místa bez zásahu člověka. Těžebním firmám to ušetří obrovské náklady na rekultivaci,“ uvedl důvěryhodný zdroj z Ústeckého kraje pro MF DNES.
Politik TOP 09 musel odstoupit z pozice náměstka na Ministerstvu životního prostředí kvůli problémům spojeným s rekultivací severočeských hnědouhelných dolů. Jak jsme již uvedli, vládu před Tesařovým působením varovala Bezpečnostní informační služba (BIS). Předsedkyně TOP 09, Markéta Pekarová Adamová, následně zasáhla a Tesař funkci složil na základě dohody.
Podle dostupných informací se obavy kontrarozvědky týkaly Tesařova zapojení do obnovy krajiny po těžbě hnědého uhlí v Ústeckém kraji. V rámci dlouhodobých plánů schválených již v 90. letech ukládali těžaři část svých výnosů na speciální konto, z něhož měly být použity miliardy na rekultivaci zničené krajiny.
Tento bývalý náměstek na Ministerstvu životního prostředí prosadil změny v plánech rekultivace krajiny po těžbě hnědého uhlí v severních Čechách. Jeho návrh zahrnoval přírodní obnovu krajiny, například vznik jezera v lomu Československé armády bez dlouhého napouštění. Tesař zdůvodnil tento přístup úbytkem vody a neudržitelností původních plánů z 80. let.
Zatímco Tesařova změna plánů měla přinést úspory pro těžaře (kolem 2,25 miliardy korun oproti původním 8-9 miliardám), někteří místní obyvatelé a organizace tvrdí, že tento přístup upřednostňuje těžaře na úkor státu a obyvatel postiženého regionu. Tesař argumentoval, že těžaři přispějí na rekultivační fond, který podpoří projekty v obcích.
Ministr Petr Hladík (KDU-ČSL) v únoru letošního roku označil návrh náměstka Tomáše Tesaře na rekultivaci krajiny po těžbě hnědého uhlí za ideální „win-win situaci“. Hladík uvedl, že plán, ve kterém těžaři splní své závazky, příroda se postará o obnovu území a místní obce získají prostředky na rozvoj, je pro všechny zúčastněné výhodný.
Hladík však odmítl komentovat detaily Tesařova odchodu z ministerstva a nechtěl se vyjádřit k tomu, zda ho informace od BIS znepokojily. Seznam Zprávy zároveň uvedly, že policie prošetřuje Tesařovy aktivity na ministerstvu, avšak není jasné, zda to souvisí s rekultivacemi.
Témata: Tomáš Tesař, TOP 09, Policie ČR