reklama

TOP 09 už dříve určila současného europoslance Luďka Niedermayera jako lídra kandidátky. Ve čtvrtek výkonný výbor rozhodl, že dvojkou bude poslanec Ondřej Kolář, trojkou náměstek královéhradecké primátorky Lukáš Řádek a čtyřkou Šárka Slavíková Klímová. Kandidáti obsadí předem určená místa na společné kandidátce koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL.

"Výkonný výbor TOP 09 vybral jako kandidáty do Evropského parlamentu osobnosti, za kterými je skvělá práce na evropské úrovni, v českém parlamentu či na komunální úrovni. Mají erudici, jsou jazykově vybaveni a připraveni rozhodovat o výzvách 21. století," uvedla předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová.

Na sociální síti X pak napsala, že Kalouska vyzvala strana ke kandidatuře do Senátu. "Nikdy jsem se netajila tím, že Miroslava Kalouska považuji za nebojácného a zkušeného politika s velkým darem řeči. Domnívám se, že v situaci, kdy hnutí ANO začíná opětovně útočit na Senát, je právě on člověkem, který zde může odvést neocenitelnou práci pro demokracii," podotkla.

Exministr financí uvedl, že rozhodnutím není překvapen. O kandidaturu podle svých slov usiloval, aby nezklamal důvěru 12 krajských organizací, které ho podpořily. "Rozhodnutí přijímám. Proces, který k němu vedl, byl navíc zdrojem řady informací zajímavých jak pro mě, tak pro veřejnost," sdělil na síti X.